18.-20. yüzyıl Bursa sivil mimarisinde boyalı nakışlar ve duvar resimleri
Painted embroideries and murals in Bursa civil architecture in the 18th-20th century
  1. Tez No: 703719
  2. Yazar: SEVGİ ÖTÜNÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 408
Özet
Osmanlı Devleti XIX. yüzyıl boyunca Batılılaşmaya koşut olarak, Avrupa devletlerinin talep ve baskıları yanında iç politikada siyasi ve mali merkezi otoriteyi yeniden tesis etmek amacıyla idari, hukuki ve eğitim alanlarında düzenlemeler gerçekleştirir. Tüm Osmanlı kentlerinde olduğu gibi Bursa'da da kent mekânı bir değişim içine girer. Bursa 1868 yılında, oluşturulan Balıkesir, Afyon, Kütahya'yı içine alan Hüdavendigâr Vilayeti'nin merkezi haline gelir. Eyalet yönetiminden vilayet yönetimine geçiş ve belediyelerin kurulmaya başlamasıyla da kente idari yapılar inşa edilmeye başlanır. Yeniden yapılandırılmaya başlanan şehrin, klasik yüzü modernleşmenin gerekliliği olarak yepyeni bir görünüm kazanmaya başlar. Batı'nın öncelikle askeri ve teknik gücünü örnek alarak birtakım yeniliklere giden Osmanlı İmparatorluğu'nda,“Batılılaşma”veya“Batı'ya Açılma”dönemi olarak bilinen ve Avrupa üsluplarının Türk mimarisine uyarlandığı bu yıllarda Bursa, söz konusu sürecin başarılı şekilde uygulandığı şehirlerden biri haline gelir. Bu dönemde mimariyle birlikte mimari süsleme programında da Batı'dan alınmış bazı ögelerin kullanıldığı görülür. Bursa sivil mimari örneklerinde de karşımıza çıkan duvar resimleri bu dönemin yansımalarındandır. Bu çalışma 19. yüzyıl Bursa'sını duvar resimleri üzerinden değerlendirme imkânı sağlarken, bir yandan da Anadolu duvar resmi geleneğinde daha önce hiç araştırılmamış yapıların söz konusu gelenekteki yerini tanıma ve anlamayı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Ottoman Empire 19th In parallel with Westernization throughout the century, it makes arrangements in the fields of administrative, legal and education in order to re-establish the political and financial central authority in domestic politics, as well as the demands and pressures of European states. As in all Ottoman cities, the urban space undergoes a change in Bursa as well. Bursa becomes the center of the Hüdavendigar Province, which was created in 1868, which includes Balıkesir, Afyon and Kütahya, and with the transition from state administration to provincial administration and the establishment of municipalities, administrative structures began to be built in the city. The city is restructured, its classic face begins to gain a brand new look as a necessity of modernization. In the Ottoman Empire, which made some innovations by taking the military and technical power of the West as an example, in this period known as“Westernization”or“Opening to the West”and when European styles were adapted to Turkish architecture, Bursa became one of the cities where this process was successfully implemented. İncome In this period, it is seen that some elements taken from the West were used in the architectural decoration program together with the architecture. These decorations, which we encounter in examples of civil architecture in Bursa, are wall paintings. While this study provides the opportunity to evaluate the 19th century Bursa through murals, it will also provide to recognize and understand the place of Bursa, which has never been investigated in the Anatolian mural painting tradition before, in this programming.