Ahmed Dursun Nâtıkî'nin Kürâse-i Nâtıka isimli eseri (inceleme- tenkidli metin)
Ahmed Dursun Nâtıki's works titled Kürâse-i Nâtıka (review- critical text)
  1. Tez No: 703721
  2. Yazar: SARA ATEF JABER KHALAF
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tezin amacı, 19. yüzyıl klasik Türk edebiyatına ait ve Lugat-i Hâcibî isimli manzum sözlüğe yapılan şerhlerden biri olan Kürâse-i Nâtıka'nın tenkitli metnini ilim alemine, bilhassa eski Türk edebiyatındaki manzum sözlükler sahası uzmanlarının istifadesine sunmaktır. Bu çalışma için ilk olarak eserin kütüphanelerde bulunan farklı nüshaları tespit edilmiş ve bulunan iki nüshası transkripsiyonlu olarak günümüz alfabesine aktarılmıştır. Son olarak bu nüshalar arasındaki farklar tespit edilerek sağlam bir tenkitli metin ortaya konulmaya çalışılmıştır. Tez çalışmamızda tenkitli metnin yanında Nâtıkî'nin hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ele alınmış ve bu eser üzerinde farklı yönlerden bir inceleme de yapılmıştır. Böylece manzum sözlükler sahasında bir eserin daha yeri ve önemini tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to present the criticized text of Kürâse-i Nâtıka, which belongs to the 19th century classical Turkish literature and it is one of the annotations that were included on the verse dictionary of Luğat-i Hâcibî, to the scientific world, especially to the experts of verse dictionaries in ancient Turkish literature. For this study, firstly, different copies of the work in libraries were identified and then two copies were transcribed into the current alphabet. Finally, the attempt to present a solid criticized text by determining the differences between these copies. In our thesis study, in addition to the criticized text, we were able to take Natıki's life, and his literary personality, and an examination was made on this work from different aspects. Thus, it was an attempted to indicate the place and importance of another work among verse dictionaries.