Genel cerrahi endoskopisti tarafından 3.basamak yoğun bakım ünitesindeki hastalara uygulanan yatak başı perkütan endoskopik gastrostominin klinik sonuçları
- Tez No: 703727
- Danışmanlar: UZMAN LEVENT UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Yoğun bakım ünitelerinde (YBÜ) yatan hastalarda enteral beslenme hastanede kalma sürelerini kısaltmakta, mortalite ve morbiditeyi azaltmaktadır. Perkütan endoskopik gastrostomi (PEG) uzun süreli enteral beslenme ihtiyacı olan bu hastalarda tercih edilmektedir. Çalışmada YBÜ'de uygulanan PEG işleminin etkili, güvenli, hızlı uygulanabilen, genel cerrahlara erken tanı ve tedavi olanağı sağlayan bir yöntem olduğunun gösterilmesi amaçlandı. Komplikasyon gelişimine etkili faktörler incelenerek dikkat edilmesi gereken durumlar vurgulandı. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde 01.12.2018 ile 01.04.2021 tarihleri arasında 3.Basamak Anestezi ve Reanimasyon Kliniği YBÜ'nde endoskopist genel cerrahlar tarafından yatak başı PEG uygulanan hastaların demografik ve laboratuar verileri, komorbiditeleri, skorlama sistemi (SOFA, SAPS 2 vs.) verileri, nutrisyon durumları hastane kayıt sistemi üzerinden retrospektif olarak tarandı. Sonuçların istatistiksel analizi SPSS'te yapıldı ve p65, 25) ve diyabet varlığı gibi alt gruplar arasında komplikasyon gelişimi açısından anlamlı fark yoktu (p>0.05). Komplikasyon oluşan ve oluşmayan hastaların SAPS 2 (48.85 & 53.09), APACHE 2 (20.56 & 18.51), SOFA (5.12 & 4.06) veya anestezi (ASA 3 / 4) skorları arasında istatistiksel açıdan anlamlı fark yoktu (p>0.05). Clavian Dindo Sınıflaması'na göre hastaların 11'inde Sınıf 3a-3b, 5'inde Sınıf 2 komplikasyon gelişti.
Özet (Çeviri)
Aim: Enteral nutrition shortens hospital stays and decreases morbidity and mortality in patients hospitalized in intensive care units (ICU). Therfore percutaneous endoscopic gastrostomy (PEG) is preffered in these patients who need long-term enteral nutrition. In this study it was aimed to show that PEG procedure applied in the ICU is an effective, safe and fastpaced method that provides early diagnosis and treatment to general surgeons. The factors affecting the development of complications were examined and the conditions that should be considered were emphasized. Materials and Methods: Demographic and laboratory data, comobidities, scoring system (SOFA,SAPS 2 etc.) data, nutritional status of patients who underwent bedside PEG by general surgery endoscopists in the 3rd stage Anestesia and Reanimation Clinic Intensive Care Unit between the dates of 01.12.2018 and 01.04.2021 were scanned retrospectively through the hospital registry system. Statistical analysis of the results was done in SPSS and results with p65, 25) and presence of diabetes in terms of complication development (p>0.05). In addition tehre was no statistically significant difference between the SAPS 2 (48.85 & 53.09), APACHE 2 (20.56 & 18.51), SOFA (5.12 & 4.06) or anesthesia (ASA 3 / 4) scores of the patients with and without complications (p>0.05). According to the Clavian Dindo Classification, Class 3a-3b complications developed in 11 patients and Class 2 complications developed in 5 patients.