Türk dizilerindeki farklı erkekliklerin temsili: Masumlar Apartmanı, Menajerimi Ara ve Elli Metrekare dizilerinin söylem analizi yöntemiyle incelenmesi
Representations of different masculinities in Turkish TV series: Studies of Masumlar Apartmanı, Menajerimi Ara, and Elli Metrekare series with the discourse analysis method
  1. Tez No: 703736
  2. Yazar: ATAKAN KIZILCIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ERZURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
Patriarkal sistemin üretilmesinde ve sürdürülmesinde aktif bir rol oynayan erkeklik, kurgulanmış ve sabit olmayan bir toplumsal cinsiyet konumudur. Ayrıca toplumsal cinsiyet çalışmaları içerisinde bulunan erkeklik çalışmaları incelendiğinde; erkekliğin tek bir tanımının yapılamadığı, farklı türlerde erkekliklerden söz edildiği görülmektedir. Bu farklı erkekliklerin görünür olduğu önemli alanlardan biri ise medyadır. Medya, temsiller yoluyla sunmuş olduğu farklı erkekliklerin toplumda yeniden üretilmesinde büyük bir rol oynamaktadır. Günümüzde, medya alanı içerisinde, insanlar tarafından en çok takip edilen program türlerinden biri olan dizilerin; içerisinde barındırdığı karakterler dolayısıyla temsil alanında oldukça etkili bir sunum yaptıkları bilinmektedir. Bu durum dizileri, toplumsal cinsiyet ve özelinde erkeklik çalışmaları alanında önemli bir yere oturtmaktadır. Bundan dolayı bu tezde, farklı erkekliklerin medya alanındaki temsilleri; 2020 ve 2021 yıllarında yayınlanan üç farklı Türk dizisindeki erkek karakterlerin sunumu üzerine yapılan söylem analiziyle incelenmiştir. Aynı zamanda, bu tez içerisinde incelenmiş olan bu dizi ve karakterler aracılığıyla; dizilerin yayınlanmış oldukları platform ve kanalların yayıncılık anlayışlarının, farklı erkekliklerin temsillerinin kurulumunda ve kullanımında bir farklılık gösterip göstermediği tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu incelemeler yapılırken Raewyn Connell'ın ortaya attığı ve geliştirdiği“Erkeklikler”kavramsallaştırmasından yola çıkılmıştır. Analizin yapılabilmesi için, 2020 ve 2021 yıllarında yayınlanan Türk dizileri içerisinden;“Masumlar Apartmanı”,“Menajerimi Ara”ve“Elli Metrekare”dizilerinin, ilk sezonlarındaki erkek karakterler seçilmiştir. Çalışma sonucunda; ilk olarak, 2020 ve 2021 yıllarında yayınlanan Türk dizilerindeki farklı erkekliklerin temsillerinin, patriarkal sistem tarafından kurgulanmış olan toplumsal cinsiyet rollerini ve hiyerarşisini yeniden ürettiği sonucuna ulaşılmıştır. İkinci olarak, dizilerin yayınlanmış oldukları platform ve kanalların yayıncılık anlayışlarının, farklı erkeklik temsillerinin kurulumunda ve kullanımında belirgin bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Masculinity which has an active role in the creating and maintaining of the patriarchal system is a gender that is constructed and unstable. Furthermore, when the masculinity studies which are included in the gender studies are examined, it can be seen that there is no single definition for masculinity and that several varieties of masculinity must be mentioned. One of the important areas where these different masculinities are shown is the media. Media continuously reproduces different masculinities in society by presenting their representations. Today, in the media, TV series, which are one of the most followed program genres by the mass; It is known that they make a very effective presentation in the field of representation due to the characters they contain. This situation makes TV series important in the field of gender, especially masculinity studies. Therefore, in this thesis, representations of different masculinities in the media are examined through discourse analysis on the presentation of male characters in three different Turkish TV series broadcast in 2020 and 2021. At the same time, in this thesis; through the studied series and characters; It has been tried to determine whether the broadcasting understandings of the platforms and channels on which the TV series are broadcast show a difference in the establishment and use of representations of different masculinities. While studying, the concept of“Masculinities”introduced and conceptualized by Raewyn Connell was taken into consideration. To analyse, among TV series broadcasted in 2020-2021; men characters who were presented in the first seasons of“Masumlar Apartmanı”,“Menajerimi Ara”, and“Elli Metrekare”were chosen. In the results of this study, first of all, it was concluded that the representations of different masculinities in contemporary Turkish TV series reproduce the gender roles and hierarchy constructed by the patriarchal system. Secondly, it was determined that the broadcasting understanding of the platforms and channels where the TV series were broadcasted did not have any significant difference in the establishment and use of different representations of masculinities.