COVID-19 sürecinde yat caharter pazarında tüketici satınalma tercihlerinin belirlenmesi - Marmaris örneği
An investigation of consumer purchasing preferences in yacht charter market after COVID-19 the case of Marmaris
- Tez No: 703740
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE OZAN AKSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Turizm, Marine, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırmada, Covid-19 pandemisi öncesinde ve Covid-19 pandemisi sürecinde yat charter pazarında tüketici satın alma tercihlerinin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini Muğla'nın Marmaris ilçesinde yat kiralamış olan 404 turist oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, demografik bilgi formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen Yat Charter Pazarı Tüketici Satın Alma Tercihleri Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, katılımcıların Covid-19 pandemisi sürecinde yat charter satın alma tercihlerinde Covid-19 pandemisi öncesine göre kalite, temizlik ve hijyen faktörünü daha fazla ön planda tuttukları, sosyal beğenirliği ve ekonomik faktörleri daha az önemsedikleri ve yat kiralamak için araştırmaya daha fazla vakit ayırdıkları sonucuna ulaşılmıştır. Bunlara ek olarak, kadın katılımcıların Covid-19 pandemi süreciyle beraber yat charter satın alma tercihlerinde kalite, temizlik ve hijyene daha fazla önem vermeye başladıkları, evli katılımcıların bekar katılımcılara göre sosyal beğenirliğe daha az, temizlik ve hijyene daha fazla önem vermeye başladıkları, katılımcıların yaşı arttıkça temizlik ve hijyene verdikleri önemin arttığı, eğitim düzeyi düştükçe temizlik ve hijyene daha az önem verildiği, daha sık tatile giden kişilerin kalite faktörüne daha fazla önem verdikleri, yat kiralama işlemine daha çok zaman ayırdıkları ve Covid-19 pandemisi kapsamında alınan temizlik ve hijyen önlemlerini daha fazla önemsedikleri, tatil süresi arttıkça temizlik ve hijyene verilen önemin azaldığı, kendisi Covid-19 tanısı almış veya çevresinde Covid-19 tanısı almış birisi bulunan bireylerin temizlik ve hijyene daha fazla dikkat ettikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Sözcükler; Yat Charter Pazarı, Tüketici Satın Alma Tercihleri, Covid-19 Pandemisi
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare consumer purchasing preferences in the yacht charter market before the Covid-19 pandemic and during the Covid-19 pandemic. The sample of the research consists of 404 tourists who have rented a yacht in Marmaris district of Muğla. Demographic information form and the Yacht Charter Market Consumer Purchasing Preferences Scale developed by the researcher, was used. As a result of the research, It has been concluded that the participants prioritize the quality, cleanliness and hygiene factors more in their yacht charter purchasing preferences during the Covid-19 pandemic process compared to the pre-Covid-19 pandemic, they care less about social appreciation and economic factors, and they spend more time on research to rent a yacht. In addition, female participants started to pay more attention to quality, cleanliness and hygiene in their yacht charter purchasing preferences with the Covid-19 pandemic process, married participants began to attach less importance to social liking and more importance to cleanliness and hygiene, as the age of the participants increases, the importance they give to cleanliness and hygiene increases, the lower the level of education, the less emphasis is placed on cleanliness and hygiene, the people who go on holiday more often attach more importance to the quality factor, spend more time on yacht charter and pay more attention to the cleaning and hygiene measures taken within the scope of the Covid-19 pandemic, as the vacation time increases, the importance given to cleaning and hygiene decreases and it has been concluded that individuals who have been diagnosed with Covid-19 or who have been contacted pay more attention to cleanliness and hygiene. Keywords; Yacht Charter Market, Consumer Purchasing Preferences, Covid-19 Pandemic