Kurumsal logonun kurumsal imaj ve kurumsal itibar üzerindeki etkileri: Yurtiçi Kargo örneği
The effects of corporate logo on corporate image and corporate reputation: Yurtiçi Kargo sample
  1. Tez No: 703739
  2. Yazar: ASLI UZUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEZEN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Günümüzde farklı sektörlerde yer alan çok sayıda kurum vardır. Kalabalığın içinde yer edinmek isteyen kurumlar kendilerini ifade eden kurumsal kimlikleri doğrultusunda kurumsal görsel kimliklerini oluştururlar. Kurumsal görsel kimlik unsurları ile hedef kitlelerinin zihinlerinde bir yerlerde yer endirler. Böylece kurum kendi imaj ve itibarının oluşumunu sağlar. Görsel kodların iletişimdeki yerinin önemli olduğu düşünüldüğünde görsel kimlik unsurlarından olan logonun da önemi ortaya çıkmaktadır. Kurumsal logoları aracılığı ile kendilerini görsel kodlarla ifade ederler. Bu şekilde kendilerini hedef kitleye sunarak, tanınmaya ve zihinlerde yer edinmeye çalışırlar. Bu çalışma, kurumların logolarının kurumsal imaj ve kurumsal itibara etkilerini ölçmek amacıyla tasarlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için kargo taşımacılık sektöründen Yurtiçi Kargo'ya odaklanılmıştır. Araştırma anket yöntemi vasıtası ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda anket cevaplarının yorumlanmasıyla logoyu oluşturan renk, yazı biçimi ve tasarım unsurlarının kurumsal logo ile aralarında pozitif yönlü ilişki olduğu ortaya çıkmıştır. Ayrıca kurumsal logonun kurumsal imaj ve kurumsal itibar arasında pozitif yönlü ilişki olduğu, kurumsal imaj ve kurumsal itibarın etkileşimli olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there are many corporations in different sectors. Corporations that want to be in the crowd, create their corporate visual identities in line with their corporate identities that expressing themselves. They are somewhere in the minds of target audiences with their corporate visual identity elements. Thus the corporate provides the creation of their own image and reputation. Considering that the place of visual codes in communication is important, the importance of the logo, which is one of the visual identity elements, also emerges. They express themselves with visual codes through their corporate logos. By presenting themselves to the target audience in this way, they try to be recognized and get a place in minds. This study is designed to measure the effects of corporate logos on corporate image and corporate reputation. In order to achieve this goal, we focused on Yurtiçi Kargo from cargo transportation sector. Research was conducted by means of survey method. As a result of the study, it has been revealed that there is a positive relationship between the color, font and design elements that make up the logo and the corporate logo. In addition that it was found that corporate logo has a positive relationship between corporate image and corporate reputation, corporate image and corporate reputation are interactive by the interpretation of the survey answers.