Besi hayvanlarından izole edilen enterobacterales ailesindeki bakterilerden geniş spektrumlu beta laktamaz enzimi ve kolistin direncinin araştırılması
Investigation of extended spectrum beta lactamase enzyme and colistine resistance from enterobacterales family bacteria isolated from cattle
  1. Tez No: 703784
  2. Yazar: METİN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜKBASMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
İstanbul ve İzmir-Ödemiş'te yetiştirilen büyükbaş besi hayvanlarının dışkılarında kolistin veya GSBL dirençli Enterobacterales ailesine ait bakteriler araştırılmıştır. GSBL direnci için, 1µg/ml seftriakson, kolistin direnci için 2µg/ml kolistin içeren Mac Conkey agar tarama besiyeri olarak kullanılmıştır. Besiyerlerinde üreyen bakterilerin tamamı 89 suş konvansiyonel yöntemler (Triple sugar iron agar, Voges-Proskauer testi, MİO medium, glikoz agar, PAD agar) ve kromojenik Orientation besiyeri ile E.coli olarak tanımlanmıştır. Genotipik (PCR) yöntemle GSBL pozitif olan 89 E.coli suşunun 3'ünde blaTEM ve blaSHV birlikte saptanırken, 45 suşta blaCTX-M ve blaTEM birlikteliği, 7 suş blaCTX-M, blaTEM ve blaSHV birlikteliği vardı. Bununla birlikte 1 suşta salt blaCTXM ve 33 suşta salt blaTEM pozitifliği saptandı. Kolistin tarama besiyerinde üreyen 18 E.coli suşunun tamamı broth dilüsyon yöntemi ile kolistine duyarlı bulundu (MİK
Özet (Çeviri)
Bacteria belonging to the colistin or ESBL resistant Enterobacterales family were investigated in the feces of cattle raised in İstanbul and İzmir- Ödemiş. Mac Conkey medium containing 1 µg/ml ceftriaxone for ESBL resistance and 2 µg/ml colistin for colistin resistance was used as screening medium. All of the bacteria grown in the media were identified as E.coli by conventional methods (Triple sugar iron medium, Voges-Proskauer test, MIO medium, Glucose medium, PAD medium) and Chromogenic Orientation medium. While blaTEM and blaSHV were detected together in 3 of 89 E.coli strains positive for ESBL by the genotypic (PCR) method, blaCTX-M and blaTEM were found together in 45 strains, and blaCTX-M, blaTEM and blaSHV were found in 7 samples. However, blaCTXM alone was found in 1 strain and blaTEM-only positivity was found in 33 strains. All 18 E.coli strains grown in colistin screening medium were found to be sensitive to colistin by broth dilution method (MIC