Kızılçam (Pinus brutia Ten.) tohumlarında fungal mikrobiotanın belirlenmesi
Determination of the fungal microbiota of long-term stored Turkish pine (Pinus brutia Ten.) seeds
  1. Tez No: 703823
  2. Yazar: SONGÜL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışması, kızılçam tohumlarının fungal mikrobiotasının belirlenmesi amacı ile yürütülmüştür. Çalışmada, dört farklı kızılçam (Pinus brutia Ten.) tohum bahçesinden 1997-2017 yılları arasında toplanılmış ve 2020 yılına kadar soğuk hava deposunda saklanmış tohumlar kullanılmıştır. Kızılçam tohumlarının mikobiotası, besi ortamına izolasyona dayalı yöntemlerle belirlenmiştir. İzolatlar morfolojik ve ITS dizilemesi ile moleküler olarak teşhis edilmiştir. Kızılçam tohumlarında Ascomycota ve Basidiomycota bölümlerine dahil toplam 33 fungal takson teşhis edilmiştir. İzolasyon sıklığı bakımından en yaygın ilk on takson arasında Jattaea sp., Alternaria spp., Aspergillus spp., Neocucurbitaria sp., Sydowia polyspora., Penicillium spp., Aequabiliella sp., Kalmusia variispora, Neofusicoccum mediterraneum ve Lophodermium seditiosum yer almıştır. Kızılçam tohularından izole edilen Ascomycota bölümüne dahil diğer taksonlar; Diplodia sapinea, Ochroconis sp. Nothophoma sp., Didymosphaeria sp., Botryotinia sp., Trichothecium roseum ve Trichoderma sp.'dir. Kızılçam tohumlarından izole edilen Basidiomycota bölümüne dahil funguslar; Stereum hirsutum, Sistotrema brinkmannii, Schizophyllum commune ve Butlerelfia sp.'dir. Jattaea sp., tüm orijin ve saklama süresi grubuna ait tohumlardan izole edilen tek ortak taksondur. En fazla sayıda izolat ve takson Serik ve Kesmeçay orijinli tohumlar ve genç tohumlarda (0-5 yıldır saklanan) tespit edilirken bunların fungal biyolojik çeşitliliği diğerlerinden daha yüksek bulunmuştur. Kızılçam tohumlarında tespit edilen funguslar arasında Diplodia sapinea, Lophodermium seditiosum, Sydowia polyspora ve Neofusicoccum mediterreneum gibi önemli patojenik türler de yer almıştır. Korelasyon analizleri, depolama süresi arttıkça fungal kolonizasyon oranlarının azaldığını ortaya koymuştur. Buna göre, kızılçam tohumlarının uygun koşullarda 20 yıldan daha uzun süre saklanabileceği söylenebilir. Bununla birlikte, patojenik fungusların yayılmasının önlenmesi için, depolama öncesinde ve sonrasında tohumların patojenik fungusların varlığı açısından kontrol edilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis study was carried out in order to determine the fungal microbiota of Turkish pine (Pinus brutia Ten.) seeds. Seed collected between 1997-2017 from 4 different seed orchards and than stored in a cold storage room until 2020 were used in this study. The mycobiota of seeds were studied based on culture depended methods. Fungi were identified both morphologically and via sequencing the ITS region of isolates. A total of 33 taxa belonging to Ascomycota and Basdiomycota divisions were identified. The top ten most common taxa included Jattaea sp., Alternaria spp., Aspergillus spp., Neocucurbitaria sp., Sydowia polyspora., Penicillium spp., Aequabiliella sp., Kalmusia variispora, Neofusicoccum mediterraneum and Lophodermium seditiosum. Other taxa belonging to Ascomycota division were; Diplodia sapinea, Ochroconis sp. Nothophoma sp., Didymosphaeria sp., Botryotinia sp., Trichothecium roseum and Trichoderma sp. Those belonging to the Basidiomycota division were Stereum hirsutum, Sistotrema brinkmannii, Schizophyllum commune and Butlerelfia sp.. Jattaea sp. was the only common taxon isolated from seeds belonging to the whole group of origins and storage durations. The highest number of isolates and taxa were detected in seeds of Serik and Kesmeçay origins and in young seeds (stored for 0-5 years), and their fungal biodiversity was found to be higher than the others. Pathogenic fungi such as Diplodia sapinea, Lophodermium seditiosum, Sydowia polyspora and Neofusicoccum mediterraneum were also isolated from the Turkish pine seeds. Correlation analysis revealed a decrease in fungal colonization rates as the storage time increased. Accordingly, it can be said that the Turkish pine seeds can be stored under suitable conditions for long periods over 20 years. On the other hand, to prevent the establishment and spread of pathogenic fungi, seeds should be checked for the presence of pathogenic fungi before and after storage.