COVID-19 ile ilişkili birimlerde çalışan asistan hekimlerin stresle başa çıkma tarzlarının ve tükenmişlik seviyelerinin belirlenmesi
Determination of stress managing methods and occupational burnout level of residents WHO works at COVID-19 related units
- Tez No: 703824
- Danışmanlar: UZMAN ZEYNEP AŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: COVID-19 salgını krizinde en çok strese maruz kalan kesimlerden biri de kuşkusuz sağlık çalışanları olmuştur. Bu çalışmanın amacı COVID-19 ile ilişkili birimlerde çalışan asistan hekimlerin stresle başa çıkma yollarının ve tükenmişlik seviyelerinin tespit edilmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmacılar tarafından katılımcıların sosyodemografik verileri hakkında bilgi toplayan 20 soruyu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği'ni ve Maslach Tükenmişlik Ölçeği-Sağlık Personeli (MTÖ-SP) formunu içeren bir anket oluşturulmuştur. Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde COVID-19 ile ilişkili birimlerde çalışan ve araştırmaya katılmaya gönüllü olan 132 asistan hekime yüz yüze görüşme tekniği ile oluşturulan anket içeriğindeki sorular yöneltilmiş ve cevaplar araştırmacı tarafından kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza katılan asistan hekimlerin stresle baş ederken en sık kullandığı yöntem kendine güvenli, en nadir kullandığı yöntem ise boyun eğici yaklaşımdır. Erkeklerin kendine güvenli yaklaşımı, kadınların çaresiz ve boyun eğici yaklaşımı daha sık kullandığı tespit edilmiştir. Asistanlıkta kıdem arttıkça İY puanları düşmektedir. Katılımcıların MTÖ-SP alt boyutları puanları duygusal tükenme 23,7±6,9, duyarsızlaşma 10,2±4,4 ve kişisel başarı 19±4,9 bulunmuştur. Kadınlar erkeklere göre, servis ve yoğun bakımda çalışanlar çalışmayanlara göre duygusal olarak daha tükenmiş bulunmuştur. Çalışmamızda stresle baş etmede çaresiz yaklaşımı tercih edenlerin, duygusal tükenme ve duyarsızlaşma puanları yüksek iken, kişisel başarı hissinin daha az olduğu tespit edilmiştir. Benzer şekilde boyun eğici yöntemi tercih edenlerin duygusal tükenmişliği daha yüksek tespit edilmiştir. Sonuç: Toplumla kıyaslandığında hekimlerin tükenmişlik, depresyon ve intihar oranları daha yüksektir. Pandemi ile birlikte hekimlerin yükleri daha da artmıştır. Pandeminin asistan hekimler üzerindeki psikolojik etkilerine dikkat çekmek amacıyla yapılan çalışmamızda tükenmişlik seviyeleri yüksek bulunmuştur. Tükenmişliğin önüne geçmek için bireysel ve kurumsal önlemler alınması gerekmektedir. Çalışmamız stresle etkili baş etme yöntemlerinin probleme yönelik başa çıkma stratejileri olduğunu, daha düşük tükenmişlik seviyeleriyle göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: During COVID-19 pandemic crisis, undoubtedly employees of Medical/health sector have been one of the sections which is subjected to highest level of stress. The aim of this study is to determine the developed methods by residents for managing stress and occupational burnout level of residents who is working at COVID-19 related unit Materials and Methods: Totally three different scales are used by the researchers to predict independent variables of this study and one survey is contained a questionnaire with 20 questions which collects data regarding social demographical details of participants. The others scales are managing stress methods and Maslach Burnout Inventory-Medical Workers (MTÖ-SP) respectively. Data is collected by face-to-face interview technique from 132 resident doctors who are volunteer to participate this research and working in the units related to COVID-19 at Antalya Training and Research Hospital. The answers have been recorded by the researcher. Results: Result of this study after evaluation of collecting data from 132 residents shows that the most common method used by the residents for managing stress is self-confident attitude and acquiescing attitude has lowest frequency. It has been determined that men use the self-confident approach and women feel helpless and have acquiescing approach more frequently. Furthermore, it is obtained that as the seniority in the assistantship increases, the optimistic approach scores decrease. Emotional exhaustion, depersonalization and personal accomplishment of MTÖ-SP sub dimensional scores of the participants have been found respectively as 23,7±6,9, 10,2±4,4, 19±4,9. Women employees have been found more emotionally exhausted than men, and those who worked in the service and intensive care unit have been found more emotionally exhausted than those who did not work. In our study, it has been determined that ones who feels helpless against managing stress had higher emotional exhaustion and depersonalization scores, while their sense of personal accomplishment was lower. Similarly, emotional exhaustion has been found higher among ones who shows submissive attitudes. Conclusion: The doctors have higher burnout, depression and suicide rates compared to whole society. As a result of pandemic, the burdens of the doctors have been increased even more. This study which was performed to draw attention to the psychological effects on the pandemic on resident, burnout levels of employees have been found high generally. Individual and institutional precautions need to be taken to prevent occupational burnout and emotional exhaustion. Study has showed that effective managing methods to overcome stress are problem oriented coping strategies with lower exhaustion levels.