Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğinde transkatater aortik kapak implantasyonu uygulanan hastaların klinik, elektrokardiyografik ve laboratuvar parametrelerin retrospektif incelenmesi
Retrospective evulation of clinical, electrocardiographic and laboratory parameters of patients undergoing transcatheter aortic valve implantation in the cardiology department of Dokuz Eylul University Faculty of Medicine
  1. Tez No: 703825
  2. Yazar: HATİCE ÖZDAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Transkateter aort kapak implantasyonunun (TAVİ); son on yılda deneyimli operatör sayısının artması, klinik araştırmaların uzun dönemde olumlu sağkalım sonuçları ile endikasyon aralığı genişlemiştir. Çalışmamızın amacı farklı biyoprotez kapaklar ile uygulanan TAVİ deneyimlerimizden elde edilen klinik, elektrokardiyografik ve laboratuvar bulgularının retrospektif değerlendirilmesidir. 01.06.2012 - 31.05.2019 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Kardiyoloji kliniğine başvuran, kalp takımının değerlendirmesi sonucunda TAVİ işleminin uygun görüldüğü 459 hastadan 441 ciddi aort darlığı olan hastalar değerlendirildi. Yoğun bakım ve hastane izlem süresi, hastane içi meydana gelen olaylar, işlem öncesi ve sonrası elektrokardiyografi ve laboratuvar parametreleri, hastane içi ve birinci yıl mortalite oranları ve ilişkili öngördürücüleri incelendi. Çalışmaya 243'ü kadın (%55) olmak üzere 441 ciddi aort darlığı hastası dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 77,7 ± 7,8 yıl, ortanca STS skoru %3,5; ortalama Logistic EuroSCORE %23,34 ±11,3 2 idi. Ekokardiyografide LVEF ortalama %51,62 ± 13,67; transaortik gradiyenti 48,06 ± 16,15 ve aort kapak alanı 0,62 ± 0,16 cm2 idi. Hastaların %47,8'ine CoreValve, %39,9 Portico, %11,6 Edwards SAPIEN, %0,7 Direct Flow implante edildi. Koroner yoğun bakım takip süresi ortanca dört, hastanede yatış süresi ortanca 14 gündü. LV fonksiyonlarının TAVİ sonrası iyileştiği, özellikle LVEF
Özet (Çeviri)
The improvement in clinical outcomes after many studies ,the increase in the number of experienced operators, the results of long term survival of patients and the expansion of the indication range have accelerated the development of Transcatheter aortic valve implantation (TAVI) in the last ten years. The aim of our study is to retrospectively evaluate the clinical, electrocardiographic and laboratory findings obtained from our experience with TAVI performed with different bioprosthetic valves. A total of 441 symptomatic severe aortic stenosis patients were deemed appropriate for TAVI from those who were approved for TAVI as a result of the evaluation of the heart team, who applied to Dokuz Eylül University Hospital Department of Cardiology between 01.06.2012 - 31.05.2019 out of 459 patients. The lenght of intensive care and hospital follow-up, in-hospital events, pre- and post-procedure ECG and laboratory parameters, in-hospital and first-year mortality rates and associated predictors were examined. A total of 441 patients with severe aortic stenosis, including 243 women (55%), were included in the study. The average age of the patients was 77.7 ± 7.8 years, the median STS score was %3.5; mean Logistic EuroSCORE was %23.34 ±11.3 In the echocardiography performed before the procedure, the mean LVEF were 51.62 ± 13.67%; transaortic gradient was 48.06 ± 16.15 mmHg and aortic valve area was 0.62 ± 0.16 cm2. CoreValve 47.8%, Portico 39.9%, Edwards SAPIEN 11.6% and Direct Flow 0.7% bioprosthetic valve were implanted in of the patients. The median follow-up period in the coronary intensive care unit was four days, and the median hospital stay was 14 days. It was determined that LV functions of the patients improved after TAVI and increased more in the LVEF