Kök kanal tedavisinde kullanılan farklı sonik irrigasyon aktivasyon tekniklerinin, kullanılan patların dentinal tübül penetrasyonu üzerine etkilerinin lazer taramalı konfokal mikroskop ile değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of different sonic irrigation activation techniques used in root canal treatment on dentinal tubule penetration of sealers with laser scanning confocal microscope
- Tez No: 703862
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN TÜFENKÇİ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Kök kanal tedavisinde mekanik preparasyon ile ulaşılabilen alan kısıtlı olduğunda dolayı kök kanal sisteminde dezenfeksiyonu sağlayabilmek amacıyla irrigasyon önemli bir yer tutmaktadır. İrrigasyon solüsyonlarının kök kanal sistemine daha etkin taşınabilmesi amacıyla farklı uygulamalar araştırılmaktadır, ancak bu araştırılan tekniklerin mekanizmaları ve etkileri henüz tam olarak açıklanmamıştır. Bu çalışmanın amacı üç farklı irrigasyon tekniğinin; irrigasyon solüsyonu ve kök kanal dolgusunda kullanılan iki farklı patın dentin tübüllerine penetrasyon yüzde ve derinlikleri üzerine etkisinin kıyaslanmasıdır. Gereç ve Yöntem: 36 adet tek köklü, tek kanallı mandibular premolar insan dişi kullanılan irrigasyon tekniğine göre üçe ayrılmıştır: geleneksel irrigasyon yöntemi, EDDY ve EndoAktivatör grupları. Bu gruplara rastgele dağıtılan 12'şer diş dolumda kullanılacak kanal patına göre 2 alt gruba bölünmüştür: AH Plus ve TotalFill BC alt grupları. Kök kanal dolgusunun ardından sırasıyla apikal, orta ve koronal üçlüleri temsilen apeksten 2, 5 ve 8 mm uzaklıklardan 1 mm'lik kesitler alınmıştır. Kök kanal patlarının dentinal tübül penetrasyon yüzdesi ve maksimum penetrasyon derinliği konfokal lazer tarama mikroskop (CLSM) kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Hem irrigasyon solüsyonu hem de kök kanal patlarının penetrasyon yüzdeleri apikalden koronale doğru sayısal artış göstermektedir. İrrigasyon solüsyonu penetrasyon yüzdeleri incelendiğinde apikal üçlüde ED grubu değerleri Gİ değerlerinden anlamlı derecede daha yüksektir (p0,05). Orta üçlünün değerlerinde; tüm gruplarda pat penetrasyon yüzdeleri açısından anlamlı farklılık gözlenmiş olup grupların hepsinde TotalFill BC patının penetrasyon yüzdesi AH plus grubunun değerlerinden anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p0,05). Sonuç: Çalışmamızın bulguları irrigasyon aktivasyon tekniklerinin kullanımının irrigasyon solüsyonu ve kök kanal patlarının dentinal tübüllere penetrasyon değerlerini artırdığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Irrigation has an important place in root canal treatment in order to provide disinfection in the root canal system, since the area that can be reached with mechanical instrumentation is limited. Different techniques have been investigated in order to transport irrigation solutions to the root canal system more effectively, but the mechanisms and effects of these investigated techniques have not been fully explained yet. The aim of this study is to compare the effects of three different irrigation techniques on irrigation solution and two different sealers used in root canal filling on percentages and depths of penetration into dentinal tubules. Material and Method: 36 single rooted with a single canal mandibular premolar human teeth were randomly divided into three groups according to the used irrigation technique: conventional irrigation (CI) method, EDDY and EndoActivator groups. 12 samples are divided into 2 subgroups according to the sealer to be used in filling: AH Plus and TotalFill BC subgroups. After the root canal filling, 1 mm sections were taken at 2, 5 and 8 mm distances from the apex representing the apical, middle and coronal segments, respectively. Percentage of dentinal tubule penetration and maximum penetration depth of root canal sealers were measured using by a confocal laser scanning microscope (CLSM). Results: Penetration percentages of both irrigation solution and root canal sealers increased from apical to coronal. In the examination of irrigation solution penetration percentages, the ED group values at the apical third were significantly higher than the CI group (p 0.05). At middle thirds; In all groups, a significant difference was observed in terms of sealer penetration percentages, and in all groups, the penetration percentage of TotalFill BC was significantly higher from AH plus group (p 0.05). Conclusion: The findings of our study revealed that the use of irrigation activation techniques increases irrigation solutions and root canal sealer penetration into dentinal tubules.