Çalışanlara sağlanan faydalar (TMS-19) ile emeklilik fayda planlarında muhasebeleştirme ve raporlama (TMS-26) standartlarının ilgili yasal mevzuatlar çerçevesinde incelenmesi
Investigation of employee benefits (TAS-19) and accounting and reporting standards in retirement benefit plans (TAS-26) in the framework of relevant legislation
- Tez No: 703907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇKİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Finansal tabloların hazırlanması sürecinde işletmelerin karşı karşıya kaldığı birçok ilke, kural ve düzenleme bulunmaktadır. Bununla birlikte ekonomik faaliyetlerdeki çeşitlilik ile sermayenin de globalleşmesi, finansal tabloların gerçeğe uygun bir şekilde hazırlanma gereksinimi arttırmıştır. Çalışmanın konusunu işletme çalışanlarına ilişkin muhasebe işlemleri oluşturmaktadır. Bu hususta her ülkenin kendine özgü yasal mevzuatları ile muhasebe sistemleri bulunmaktadır. Sermayenin globalleşmesi ve beraberinde güvenilir ve gerçeğe uygun finansal bilgi ihtiyaçları, söz konusu hususlarda da ortak bir muhasebe dilinin gereksinimini ve önemini artırmış, bu çerçevede işletmelerin çalışanlarına özgü standartlar da oluşturulmaya başlanmıştır. Bu çalışma;“Çalışanlara Sağlanan Faydalar”(TMS-19) ile“Emeklilik Fayda Planlarında Muhasebeleştirme ve Raporlama”(TMS-26) standartlarında yer alan açıklamalar ile bu açıklamalar çerçevesinde işletme çalışanları ile ilgili gerçekleştirilmesi gereken muhasebe uygulamalarını içermektedir. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; Türkiye'de ki mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde işletme çalışanlarına sağlanan faydalar ele alınmıştır. İkinci bölümde;“Çalışanlara Sağlanan Faydalar Standardı (TMS-19)”dört başlık halinde; çalışanlara sağlanan kısa vadeli faydalar, iş ilişkisi sonrasında sağlanan faydalar, çalışanlara sağlanan diğer uzun vadeli faydalar ve iş ilişkisinin sona erdirilmesinden dolayı sağlanan faydalar olmak üzere ele alınmış, daha sonra“Emeklilik Fayda Planlarında Muhasebeleştirme ve Raporlama”(TMS-26) ve“Hisse Bazlı Ödemeler Finansal Raporlama Standardına”(TFRS 2) ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Son bölümde ise; çalışanlara sağlanan faydaların raporlaması ve ölçümlerine ilişkin örnekler söz konusu muhasebe standartları bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many principles, rules and regulations that businesses face during the preparation of financial statements. However, the diversity in economic activities and the globalization of capital have increased the need to prepare financial statements in a realistic way. The subject of the study is the accounting transactions related to the employees of the enterprise. In this regard, each country has its own legal regulations and accounting systems. The globalization of capital and the accompanying needs for reliable and truthful financial information have increased the need and importance of a common accounting language in these matters, and within this framework, standards specific to the employees of the enterprises have begun to be established. This work; It includes the explanations in the“Benefits Provided to Employees”(TMS-19) and“Accounting and Reporting in Retirement Benefit Plans”(TMS-26) standards and the accounting practices that should be carried out regarding the employees of the enterprise within the framework of these explanations. This study consists of three parts. In the first part; Within the framework of the current legal regulations in Turkey, the benefits provided to the employees of the enterprise are discussed. In the second part;“Employee Benefits Standard (TMS-19)”is under four headings; short-term benefits, post-employment benefits, other long-term benefits and termination benefits, and then“Accounting and Reporting in Retirement Benefit Plans”(TAS-26) and“Share-Based Payments Financial Reporting Standard”(TFRS 2) explanations are included. In the last part; Examples of reporting and measurement of employee benefits have been evaluated in terms of the aforementioned accounting standards.