Anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri veya anjiyotensin II reseptör blokerleri kullanımının COVİD-19 hastalarında prognoza etkisi
Effect of using angiotensin-converting enzyme inhibitors or angiotensin II receptor blockers on prognosis in COVID-19 patients
- Tez No: 703908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SERTBAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç: COVID-19 hastalığı Çin'den başlayarak tüm dünyaya pandemi olarak yayılmıştır. COVID-19'un patogenezinde ACE2 reseptörü yoluyla insan vücuduna girebileceği öne sürülmüştür. ACEİ ve ARB'lerin kullanımının ACE2 reseptör ekspresyonunu arttırdığı ve bunun da SARS-CoV-2 ile enfekte olma olasılığını ve hastalık şiddetini arttırabileceği belirtilmiştir. Bunun yanında tam aksini iddia eden çalışmaların da olması nedeni ile çalışmamızda HT ve kullanılan ACEİ/ARB'lerin COVID-19 hastaları üzerine etkilerini karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 18 yaş ve üzeri, 15.03.2020-01.07.2021 tarihleri arasında PCR (+) ya da Bilgisayarlı Tomografi (BT) toraks radyolojik yorumuna göre COVİD 19 tanısı alan ve yatarak COVİD-19 tedavisi gören 1130 hasta dahil edildi. Veri toplama formu ile; demografik veriler (yaş, cinsiyet), yatış gün süresi, yatış durumu (Servis, yoğun bakım ünitesi), semptomları, hastanın serviste aldığı tedavi, kronik hastalık varlığı, entübasyon ihtiyacı ve yatış anında ve taburcu edilirken bakılmış olan hemogram ve biyokimya (lenfosit sayısı, ferritin, fibrinojen, d-dimer, laktat dehidrogenaz, crp) değerleri ve hastanın çıkış şekli (taburcu, yoğun bakım sevk, entübasyon, vefat) bakıldı. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS Statistics 22 programı kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya PCR testi pozitif olan ya da PCR negatif olsa da tipik olarak CT bulgusu olan 511 (%45) kadın ve 619 erkek (%55) toplam 1130 hasta dahil edilmiştir. 1130 hastanın 997'si serviste yatarken 133 (%11,8) hastanın yoğun bakım ihtiyacı olmuştur.
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: The COVID-19 disease has spread all over the world as a pandemic, starting from China. It has been suggested in the pathogenesis of COVID-19 that it may enter the human body via the ACE2 receptor. It has been stated that the use of ACEIs and ARBs increases ACE2 receptor expression, which may increase the likelihood of being infected with SARS-CoV-2 and the severity of the disease. Additionally, we also compared the effects of HT and the ACEI/ARBs used on COVID-19 patients, since some studies claims the opposite. Materials and Methods: This study includes 1130 patients aged 18 years and older, diagnosed with COVID-19 according to PCR (+) or Computed Tomography (CT) thoracic radiological interpretation and treated for inpatient COVID-19 between 15.03.2020-01.07.2021 in Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital. With the data collection form; demographic data (i.e., age, gender), length of hospitalization, hospitalization status (i.e., service, intensive care unit), symptoms, treatment received by the patient in the service, presence of chronic disease, need for intubation, and hemogram and biochemistry (i.e., lymphocyte count, lymphocyte count, ferritin, fibrinogen, d-dimer, lactate dehydrogenase, crp) values and the way the patient was discharged (discharge, intensive care referral, intubation, death) were measured. We used SPSS Statistics 22 program to perform statistical analysis and to evaluate the findings obtained in the study. Results: This study includes 1130 patients in total, where 511 (45%) female and 619 male (55%) PCR-positive or PCR-negative but typically CT findings. While 997 of 1130 patients were hospitalized, 133 (11.8%) patients needed intensive care.