NIDDM'lu hastalarda aktive faktör VII'nin mikroalbuminüri ve serum lipidleriyle ilişkisi
- Tez No: 70391
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET NIDDM'de nefropati bir geç komplikasyon olarak ortaya çıkabilmektedir. Üriner albumin atılımının artması nefropatinin bir habercisi olabilir. NIDDM'de endotel disfonksiyonu olduğu bilinmektedir. Üriner albumin atılımının artmasında endotel hasarlanması etkili olmaktadır. Üriner albumin atılımının arttığı hastalar ve hiperlipidemililerde faktör Vila düzeyinin endotel hasarına bağlı olarak arttığını bulan çalışmalar olduğu gibi aynı sonuca ulaşmayan araştırmalarda mevcuttur. Biz yaşlan 41 ile 85 arasında değişen (ortalama 59), 26'sı kadın, 18'i erkek 44 NIDDM'li hastada PTZ, PTA, aPTT, Fibrinojen, Faktör Vila, Glukoz, HbAlc, Mikroalbuminüri, Kolesterol, Trigliserit, HDL, VLDL ve LDL çalıştık. Hastalan normaalbuminürik, mikroalbuminürik ve albuminürik olarak üç gruba ayırdık. Hasta ve kontrol grubumuz arasında glukoz (p=0.0001), HbAlc (p=0.0001) ve mikroalbimunüri (p=0.01) düzeylerinde anlamlı farklılık vardı. Faktör Vila hasta grubunda; 59.91+28. 10mU/ml (min. 23mU/ml max. 185mU/ml) kontrol grubunda 64.16+27.66 mU/ml (min 16mU/ml max. 122 mU/ml) bulundu ve bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bir fark değildi (p=0.48). Hasta grubumuzda faktör Vila ile yaş (r=-0.33 p=0.22) ve PTZ (r=-0.52, p=0.001) arasında negatif, zayıf bir korelasyon bulduk. Faktör Vila ile PTA (r=0.45, p=0.002), trigliserit (r=0.34, p=0.02) ve VLDL (r=0.32, p=0.03) arasında pozitif, zayıf korelasyon tespit ettik. Faktör Vila düzeyi ile hastalarımızın mikroalbuminüri düzeyleri, cins, hastalık süresi, sigara kullanımı, aPTT, fibrinojen, HbAlc, Glukoz, kolesterol, HDL ve LDL seviyeleri arasında bir ilişki tespit edemedik. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nephropathy is the one of the late complicotions of NIDDM. Increased urinary albumin excretion which occurs as a result of endothelial disfunction is the first messenger of the nephropathy. Although some researchers reported that they found the factor Vila levels were higher in patients with increased urinary albumin excretion and hiperlipidemia, there were still controversial reports about it. In our study, 44 patients with diabetes mellitus (26 female, 18 male; age: 59±8,7; min: 41 max: 85) were studied in comperison with 57 ± 10,4 age matched controls. We measured the PTT, a PTT, fibrinogen, factor Vila, glucose, Hb Aic, microalbumin, cholesterol, tryglyceride, HDL, LDL, VLDL levels of the patients and controls. Glucose, Hb Aic and microalbumin levels at the diabetics were significantly higher than the levels of the controls (p=0,0001, p=0,0001, p=0,01, respectively). There was no significant difference between factor Vila levels of the patients (59,91+28,10 mu/ml) and controls (64,16+ 27,66 mu/ml) Patients were divided into three groups, according to their urinary microalbumin concentrations. We did not found significant difference between factor Vila levels of any groups. In our patients group, we showed negative correlation between factor Vila and age and factor Vila and PTT (r=-0,33 p=0,02; r=-0,52 p=0,0001 respectively). We also found positive correlation between factor Vila and PTA, tryglyceride, VLDL (r=0,45 p=0,02; r=0,34 p=0,02; r=0,32 p=0,03, respectively). We could not show any significant relationship between pactor Vila and microalbumin, sex, duration of disease, smoking, a PTT, Fibrinogen, HbAic, glucose, cholesterol, HDL, LDL. 61