Hipertiroidili hastalarda lipid peroksidasyonu ve bazı antioksidanların araştırılması
The Investigation of lipid peroxidation and some antioxidants, in hyperthyroid patients
  1. Tez No: 70390
  2. Yazar: TÜLİN ÇIKIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDİP KEHA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
6. ÖZET S. Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya (TİP) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ / KONYA- 1997 Tülin ÇIKIM Danışman Prof. Dr. Edip KEHA Hipertiroidili Hastalarda Lipid Peroksidasyonu ve Bazı Antioksidanların Araştırılması Hipertiroidili hastalarda oksijen tüketiminin artmasının bir sonucu olarak organizma da serbest oksijen radikallerinin de artması beklenir. Bu çalışma, varsa bu artışın ortaya çıkartılması ve antioksidan savunma mekanizmalarının araştırılması amacıyla yapıldı. Bu nun için Konya yöresinde yaşayan 18-74 yaşlan arasındaki 34 hipertiroidili hasta (26 K, 8 E) ile 15-57 yaşları arasında 28 sağlıklı (20 K, 8 E) kişide serum TT3, TT4, FT3, FT4, TSH, MDA ve Seruloplazmin seviyeleri ile, eritrosit MDA seviyesi ve GSH-Px, SOD aktivitesi ölçüldü. Kontrol grubuyla yapılan karşılaştırmada hasta grubunda, plazma seruloplazmin değerleri istatistik açıdan anlamlı derecede yüksek, eritrosit glutatyon peroksidaz aktivitesi ise istatistik olarak anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Çalışmanın sonucunda hipertiroidili hastalarda artan oksijen tüketimine rağmen, oksidasyon ürünleri nin artmaması bu hastaların lipid konsan trasyonundak i değişmenin bir sonucu olabileceği, r öte yandan, eritrosit GSH-Px aktivitesinin azalması bu hastalarda antioksidan aktivitenin az da olsa etkilendiği düşüncesiyle bu hususların tedavide dikkate alınmasının faydalı olabile ceği kanaatine varıldı. 57
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In hyperthyroidism, increased production of free oxygen radicals is expected due to high oxyen consuplion. The present study was designed to determine such an increase, if present and the the activity of antioxidant enzymes. For this purpose, serum TT3, TT4, FT3, FT4, TSH, MDA and seruloplazmin levels, and erythrocyte MDA level and activities of GPx and SOD enzymes in 34 patients (26 F, 8 M) aged between 18-74 years and 28 healthy controls (20 F, 8 M) aged between 15-57 years were invetigated. Seum seruloplazmin level of the patients was significantly higher whereas erythrocyte GSH-Px activity was lower than those of controls. There was no significant difference between any other parameters. The lackof difference between serum and erylhrocythe MDA levels were concluded to be due to lower level of lipids in hyperthyroid patients. However, decreased activity of erythrocyte GSH-Px activity points an insufficrentcy in antioxidant capacity and should be considered in the treatment of these patient. 58