Blue economy and integrated transit route in East African Community
Mavi ekonomi ve Doğu Afrika Topluluğu'nda bütünleşmiş transit yolu
- Tez No: 703910
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEMUNI ODEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yakın geçmişte, Ortak Devletlerin her biri sosyo-ekonomik büyüme için“Mavi Ekonomi kaynaklarını”genişletmek için önlemler almıştır. Bununla birlikte, açık politika ve yasal çerçeve eksikliği ve yetersiz altyapı, Mavi Ekonominin tam ölçekli kullanımını sınırlandırmıştır.“Geleneksel ve geleneksel olmayan”Mavi Ekonomi sektörlerinin zayıf organizasyonuy ile durum daha da kötüleşmektedir. Mavi Ekonomiyi destekleyecek altyapı geliştirme eksikliği, denize kıyısı olmayan Ortak Devletlerin okyanus ekonomisine katılımını sınırlamaktadır ve iç su kütlelerinin yetersiz kullanılmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte, bölgesel Entegrasyon olarak DAT, dönüşüm geliştirmenin aracıdır. Sonuç olarak, mevcut idari ve yasal yapısı, Ortak Devletlerin üzerinde tek tip Mavi Ekonomi Politikası oluşturabileceği güçlü bir temel oluşturmaktadır. Ayrıca Kuzey Koridoru Transit Antlaşması, toplu transit yol düzenlemesinin etkinliğinin bir kanıtı mahiyetindedir, bu nedenle antlaşma kapsamını Merkez Koridor'a genişletmeli ve ayrıca İç Su Yolları ve Demiryolları gibi diğer ulaşım modlarının gelişimini düzenlemek için bir temel olarak kullanılmalıdır. Araştırmanın amaçları, DAT için birleşik bir Mavi Ekonomi politikasının formüle edilmesinin özünü tespit etmek, Mavi Ekonomi ile diğer ekonomik sektörlerin birbirine bağlantısını ve sürdürülebilir kalkınma için birbirlerini nasıl beslediklerini açıklamaktır. Ayrıca, Mavi Ekonominin verimli kullanımı ve bölgesel ekonomik bloğun gelişimi için bir geçiş yolunun rolünün analiz edilmesidir. Bu araştırma nitel ve nicel veriler kullanılarak tematik içerik analizi ve betimsel istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışma, etkili geliştirme ve kullanım için DAT Mavi Ekonomi çerçevesinin gerekliliklerini ortaya koymaktadır. Son olarak, entegre geçiş yolu, sürdürülebilir kalkınmayı ve kullanımı desteklemek ve kolaylaştırmak için temel bir bileşendir.
Özet (Çeviri)
In the recent past, each of the Partner States has taken measures to broaden their“Blue Economy resources”for socio-economic growth. However, lack of lucid policy and legal framework, inadequate infrastructure have limited full-scale exploitation of the Blue Economy. It's further exacerbated by the poor organization of the“traditional and non-traditional”Blue Economy sectors. The lack of infrastructure development to support the Blue Economy has limited the participation of the landlocked Partner States in the ocean economy and resulted in the under exploitation of the inland water bodies. However, the EAC as regional Integration is a vessel for transformation development. Consequently, its existing administrative and legislative structure is a strong foundation upon which the Partner States can formulate uniform Blue Economy Policy. Furthermore, NCTTA is a testament to the efficiency of collective transit route regulation, therefore a baseline to expand its scope to the Central Corridor and also regulate the development of other modes of transport like Inland waterways and Railways. The objectives of the research were to ascertain the essence for the formulation of a unified Blue Economy policy for EAC, articulate the interconnection of the Blue Economy and other economic sectors, and how they feed into each other for sustainable development. Furthermore, analyze the role of a transit route for efficient exploitation of the Blue Economy and development of regional economic bloc. Qualitative data and quantitative data were analyzed using thematic content analysis and descriptive statistics respectively. The study established that effective development and exploitation necessitates the EAC Blue Economy framework. Secondly, the integrated transit route is the core component to support and facilitate sustainable development and exploitation.