Erzincan yöresi halk oyunları ezgilerinin ritimsel yönden incelenmesi
A rhythmical examination of Erzincan regional folk dances' melodies
  1. Tez No: 703917
  2. Yazar: CEM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK ÇÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu araştırma, Erzincan yöresi halk kültürü içerisinde canlılığını koruyarak süregelmiş halk oyunları eserlerinin ritim kalıplarının belirlenmesi ve incelenmesini kapsamaktadır. Bu doğrultuda tespit edilen eserlerin kayıt altına alınıp kalıcı hale getirilerek geleceğe aktarılması araştırmanın temel amacını oluşturmaktadır. Erzincan yöresi halk oyunları ezgilerinin ritimsel yönden incelenmesini konu edinen bu araştırmada tarama modeli esas alınarak değerlendirmeler yapılmıştır. Araştırmada genel olarak veriler, literatür tarama yöntemi ve alanda kaynak kişilerle yapılan görüşmeler ile elde edilmiştir. Ek olarak, araştırma konusu çerçevesinde Erzincan yöresinde oynanan halk oyunlarına yönelik bilgi edinmek ve yapılacak olan müzikal incelemeye katkı sağlamak amacıyla önceden belirlenen kaynak kişilerle görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya konu olan Erzincan yöresinde oynanan halk oyunlarına ait toplam 27 adet eser tespit edilmiştir. Tespit edilen bu eserlerin ezgi ve ritim notaları ayrı olarak notaya alınmış ve alınan ritim notaları üzerinden eserlerin ritim kalıpları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research covers the identification and examination of the rhythm patterns of the folk dance musical works that have preserved their vitality in the folk culture of the Erzincan region. The main purpose of the research is to record the musical works identified in this direction for making them permanent and transferring them to the future. In this study, which deals with the rhythmic examination of the folk dance melodies of the Erzincan region, evaluations were made on the basis of the scanning model. In the research, the data were obtained from the literature review method and interviews with the source people in the field. In addition, interviews were held with pre-determined resource persons in order to obtain information about the folk dances played in the Erzincan region within the framework of the research subject and to contribute to the musical analysis to be made. Total of 27 musical works of folk dances performed in the Erzincan region, which is the subject of the research, were identified. The melodies and rhythm notes of these identified works were notated separately and the rhythm patterns of the musical works were examined through the rhythm notes taken.