Improvements made for foreign trade facilitation in Turkey
Türkiye'de dış ticaret kolaylaştırmaya yönelik yapılan çalışmalar
- Tez No: 703918
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİYE ZEYNEP ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Türkiye' de 1980 sonrası süreçte ekonomi alanında büyük bir değişim yaşanmış ve ekonominin liberalleşmesi yönünde çok önemli adımlar atılmıştır. Bu çalışmada, ülkemizde dış ticaretin kolaylaştırılması sürecinde kamu kurumları ve özel sektör arasındaki koordinasyonun önemi vurgulanmış, etkili bir işbirliğinin sağlanmasına yönelik yöntemler ve uygulamalar incelenmiş ve ülkemizde bu konudaki sorunların telafi edilmesi amacıyla bazı somut tedbir ve önerilere yer verilmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde, Dış ticaret kolaylaştırılma tanımı ve prensipleri üzerinde kavramlar ele alınmış ve faydaları hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde uluslarası geçerliliği olan ve ülkelerin iş yapma kolaylığı kriterleri, lojistik performansı ve rekabet endeksi gibi KPI'lar hakkında genel bilgiler verildi. Üçüncü kısımda, ikinci bölümde açıklanan raporlardaki Türkiye'nin konumu yorumlanmış, Singapur ve Hindistanı uluslararası raporlara göre konumları değerlendirildi ve Türkiye ile kıyaslaması yapılmıştır. Dördüncü kısımda Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması (Trade Facilitation Agreement), gümrük işlemlerinin Türkiye^'de küresel ticaretini basitleştirilerek uyumlu hale getirilmesi, prosedürlerin azaltılarak maliyet ve zamandan tasarrufta bulunulması, teknolojinin, lojistiğin ve tedarik zincirinin en verimli şeklide kullanılması gibi entegrasyon çalışmaları bulunmaktadır. Beşinci bölümde ise ticareti kolaylaştırma çalışmaları gelişmiş, gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin ekonomisi üzerindeki etkisi, hükümetlerin gelirleri örneklerle analiz edilip önemine vurgu yapılmıştır. Ayrıca, kolaylaştırma çalışmalarının Türkiye ekonomisine katkısına değinilmiştir. Son bölümde ise, Ticaretin Kolaylaştırılması Anlaşması temel alınarak Türkiye'nin beş yıllık aksiyon planı ele aındı. Türkiye'nin oluşturmuş olduğu stratejik ve beş yıllık kalkınma planının amaçları ve hedefleri doğrultusunda SWOT Analizi yapıldı. Trade Facilitation, Türkiye için ihracat, ithalat ve transit süreçlerinde avantaj ve büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, in the period after 1980, a great change has been experienced in the field of economy and very important steps have been taken towards the liberalization of the economy. In this study, the importance of coordination between public institutions and the private sector in the process of facilitating foreign trade in Turkey was emphasized, methods and practices for ensuring an effective cooperation were examined, and some concrete measures and suggestions were included in order to compensate for the problems in Turkey. In the introduction part of the study, concepts on the definition and principles of foreign trade facilitation are discussed and general information about its benefits is given. In the second part, general information about KPIs which have international validity and such as ease of doing business criteria of countries, logistics performance and competition index were given. In the third part, the position of Turkey in the reports explained in the second part is interpreted, the positions of Singapore and India according to international reports are evaluated and compared with Turkey. In the fourth part, there are integration studies such as the Trade Facilitation Agreement, harmonizing the customs procedures in Turkey by simplifying the global trade, saving costs and time by reducing the procedures, and using technology, logistics and supply chain in the most efficient way. In the fifth chapter, the impact of trade facilitation efforts on the economy of developed, developing and underdeveloped countries, the revenues of governments are analyzed with examples and the importance is emphasized. In addition, the contribution of facilitation efforts to the Turkish economy has been mentioned. In the last part, Turkey's five-year action plan was discussed based on the Trade Facilitation Agreement. A SWOT Analysis was conducted in line with the goals and objectives of the strategic and five-year development plan created by Turkey. Trade Facilitation has an advantage and great importance in export, import and transit processes for Turkey.