The investigation of summer learning loss among university preparatory students
Üniversite hazırlık öğrencilerinin yaz dönemi öğrenme kaybının incelenmesi
- Tez No: 703916
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ŞEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Öğrenme bir bilginin ya da davranışın sürekli tekrar edilip pekiştirilmesiyle gerçekleşir. Tıpkı diğer bilgilerin öğrenilme süreçlerinde olduğu gibi, dil öğrenmek de sürekli tekrar ve pratik gerektiren bir süreçtir. Kullanılmayan her bilginin unutulmasının kaçınılmaz olması gibi dil de kullanılmadığında unutulur. Bu yüzden dil öğreniminde tekrar ve pekiştireçlerin sıklığı, yani zaman oldukça önemlidir. Diğer bir deyişle, zaman aralığının uzaması öğrenme kaybına yol açar. Öğrenme kaybına neden olan zaman aralığının uzamasının birçok nedeni olmasına rağmen, olağan bir eğitim öğretim sürecinde en uzun ara yaz tatilinde gerçekleşir. Dünyanın birçok yerinde üniversite öğrencileri yaklaşık 3 ay yaz tatili yaparlar ve öğrenmeye uzun bir ara verirler. 60'lı yıllardan beri yapılan çalışmalar öğrencilerin yaz tatili sonrası büyük öğrenme kayıpları yaşadığını gösterse de son 10 yılda yapılan çalışmalar, değişen dünya ve eğitim sistemlerini de göz önünde bulundurarak yaz tatili öğrenme kaybıyla ilgili bazı değişiklikler ortaya çıkarmıştır. Bu bilgiler ışığında bu çalışma, üniversite öğrencilerinin yıl içinde öğrendikleri dil becerilerini yaz tatili sonrasında unutup unutmadığını incelemek üzere yapılmıştır. Bu çalışma; 2018-2019 Bahar dönemin sonu ve 2019-2020 Güz dönemin başlangıcında, Antalya Bilim Üniversitesi İngilizce hazırlık okulu öğrencileriyle gerçekleştirilmiştir. Veriler, dil bilgisi, kelime bilgisi ve okuma becerilerine yönelik 35 sorudan oluşan bir genel İngilizce yeterlik testinin üç farklı dil seviyesinden toplam 95 öğrenciye yaz tatilinden önce ön test olarak, yaz tatilinden sonra son test olarak uygulanması ve öğrencilere yaz tatillerini nasıl geçirdiklerini soran iki seçenekli kapalı uçlu ve 10 sorudan oluşan bir anket uygulanmasıyla elde edilmiştir. Ön test, son test ve anket sonuçları T-test karşılaştırması ve Tek Yönlü ANOVA testi ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler öğrencilerin yaz tatili sonrasında genel bir öğrenme kaybı yaşamadığını fakat okuma becerisinde çok az bir öğrenme kaybı yaşadığını göstermiştir. Buna ek olarak, istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmasa da yaz tatili sonrasında öğrenciler dil bilgisi ve kelime bilgisi bölümünde bir kazanım göstermişlerdir. Bu kazanım öğrencilerin genel not ortalamasının düşmesini engellemiştir. Sonuç olarak, üniversite hazırlık okulu öğrencilerinde yaz tatili sonrasında okuma becerisinde öğrenme kaybı gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
Learning occurs when knowledge or behavior is constantly repeated and reinforced—just like in the learning processes of other information, learning a language is a process that requires constant repetition and practice. Just as it is inevitable that all unused information is forgotten, language is also forgotten when it is not used. Therefore, the frequency of repetitions and reinforcers, that is, time, is fundamental in language learning. In other words, the prolongation of the time interval leads to learning loss. Although there are many reasons for prolonging the time interval that causes learning loss, the longest break in a regular education process occurs during the summer vacation. In many countries of the world, university students have a summer break of about three months and take a long break from learning. Although studies since the 60s have shown that students experience significant learning losses after summer vacation, the studies have been carried out in the last ten years have revealed some changes regarding summer vacation learning loss, considering the changing world and education systems. In the light of this information, this study was conducted to examine whether university students forgot the language skills they learned during the year after the summer vacation. The study was carried out with the students of the English preparatory school at Antalya Bilim University at the end of the 2018-2019 Spring term and at the beginning of the 2019 -2020 Fall term. Data were collected by means of applying a general English proficiency test consisting of 35 questions on grammar, vocabulary, and reading skills to a total of 95 students from three different language proficiency levels (intermediate, upper-intermediate and advanced) as a pre-test before and as post-test after the summer vacation, and a dichotomous questionnaire consisting of 10 questions asking students about how they had spent their summer holiday was also administered to 95 students. Pre-post test and questionnaire results were analyzed by means of T-test comparisons, and One way ANOVA test. The analyzes show that the students do not experience a general learning loss after the summer vacation; however, they experienced a slight loss in the reading section. Although it is not statistically significant, the students' total scores who gained some knowledge in the vocabulary and grammar sections prevented the average from falling. As a result, there was a loss in reading skills in university preparatory class students in the study after the summer vacation.