Genç kadınlarda tabata protokolüne göre uygulanan pliometrik antrenmanın seçili motorik özellikler üzerine etkisi
The effect of plyometric training applied according to tabata protocol on selected motoric features in young women
  1. Tez No: 703922
  2. Yazar: ALPASLAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEZGİN KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı düzenli antrenman yapan 18-22 yaş aralığındaki genç kadınlarda Tabata protokolüne göre uygulanan pliometrik antrenmanların seçili motorik özelliklere etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya özel yetenek sınavlarına hazırlık için haftada 6 gün düzenli antrenman yapan 21 genç kadın sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Katılımcılar demografik bilgileri ve ön test sonuçları sonrasında rastgele örneklem yöntemine göre 11 deney 10 kontrol grubu olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Deney grubu 8 hafta süre ile haftada 3 gün normal antrenmanlara ek olarak Tabata protokolüne göre uygulanan pliometrik antrenmanlara katılmıştır. Katılımcıların esneklik, anaerobik güç, aerobik dayanıklılık, sürat ve çeviklik ölçümleri 8 hafta ara ile ön test ve son test şeklinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın istatistiksel analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Veri analizi öncesi verilerin normal dağılıp dağılmadığı test edilmiştir. Normal dağılan veriler için Deney ve Kontrol grubu performans testleri ön test son test puanları arasındaki farkın anlamlılığını test etmek için Independent Samples-T Testi uygulanmıştır. Grupların kendi içinde ön test ve son test puanları arasındaki anlamlılığı test etmek için ise Paired Samples-T Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of plyometric training applied according to the Tabata protocol on selected motoric characteristics in young women aged 18-22 who regularly train. 21 young female athletes voluntarily participated in the study, who regularly train 6 days a week to prepare for the special talent exams. According to the random sampling method after their demographic information and pre-test results, the participants were divided into two groups, 11 experimental and 10 control groups. The experimental group participated in plyometric training applied according to Tabata protocol in addition to normal training 3 days a week for 8 weeks. Flexibility, anaerobic power, aerobic endurance, speed, and agility measurements of the participants were carried out in the form of pre-test and post-test at 8-week intervals. SPSS 20.0 package program was used in the statistical analysis of the study. Before data analysis, it was tested whether the data were normally distributed. For normally distributed data, Independent Samples-T Test was applied to test the significance of the difference between the Experimental and Control group performance tests pretest and posttest scores. Paired Samples-T Test was used to test the significance between the pretest and posttest scores within the groups.