Kuzey Irak bölgesinde yetiştirilen yerel nar çeşitlerinin (Punica granatum L.) morfolojik ve pomolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the morphological and pomological characteristics of local pomegranate cultivars (Punica granatum L.) grown in the Northern Iraq region
  1. Tez No: 703926
  2. Yazar: TARA TAHIR AMİN MOHAMMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU SAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kuzey Irak'ın Halepçe ilinin Hawraman ilçesinde yapılan bu çalışmada, bölgede doğal olarak yetişen ve bölgeye iyi adapte olmuş yerel nar çeşitlerine ait meyvelerin pomolojık ve morfolojik özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, bölgede yetişen Laswra, Salaxani, Meyhoş ve Kawahanar çeşitlerine ait meyve örnekleri alınarak Türkiye'ye getirilmiş ve bazı pomolojık değerleri belirlenmiştir. Araştırmada meyve ağırlıkları 206-266 g, dane randımanı % 62.24-75.62, meyve şekil indeksi 0.840-1.147, meyve uzunlukları 64.13-70.73 mm, meyve enleri 75.92-81.18 mm, kaliks yarıçapı 11.02-12.42 mm, kaliks uzunlukları 14.35-17.21 mm, odacık sayısı 6-7 adet, meyve danelenmesi kolay-zor olarak, pH 2.71-3.54, SÇKM %11.8-15.5 ve titre edilebilir asitliğin % 0.12-0.27 arasında değiştiği belirlenmiştir. Bunun yanında; nar genotiplerine ait taç yüksekliği, taç genişliği, gövde sayısı, dallanma sıklığı, dikenlilik durumu ve dip sürgünü verme yoğunluğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was carried out in Hawraman district of Halabja province in Northern Iraq, it was aimed to determine the pomological and morphological characteristics of the fruits of the local pomegranate varieties that grow naturally in the region and are well adapted to the region. In the study, fruit samples of Laswra, Salaxani, Meyhoş and Kawahanar varieties grown in the region were taken and brought to Turkey and some pomological values were determined. In the study, fruit weights were determined 206-266 g, grain yield 62.24-75.62%, fruit shape index 0.840-1.147, fruit lengths 64.13-70.73 mm, fruit widths 75.92-81.18 mm, calyx radius 11.02-12.42 mm, calyx lengths 14.35-17.21 mm, the number of chambers was 6-7, fruit granulation was easy-difficult, pH 2.71-3.54, TSS 11.8-15.5% and titratable acidity varied between 0.12-0.27%. Besides; crown height, crown width, number of stems, branching frequency, thorniness and bottom shoot density of pomegranate genotypes were also determined.