Abdominal kist hidatiklerde perkütan tedavinin etkinliği ve komplikasyonları
Effectiveness and complications of percutaneous treatment for abdominal cyst hydatid
- Tez No: 703947
- Danışmanlar: DR. DOĞAN DEDE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Kist hidatik hastalığı, ekinokokların yol açtığı tüm dünyada sık rastlanılan ciddi bir sağlık sorunudur. Çalışmamızda kist hidatik tedavisinde perkütan girişim yöntemlerini inceleyerek,tedavinin etkinliğini ve bu etkinlik üzerine etki eden faktörleri, komplikasyonlarını ve komplikasyonlar üzerine etkili olan faktörleri inceleyerek yöntemin kullanımını geliştirmeyi amaçladık. Bu çalışma; 1 Ocak 2007 - 31 Aralık 2012 tarihleri arasında, perkütan olarak kist hidatik tedavisi yapılan 255 hasta üzerinde retrospektif olarak yapıldı. Komplikasyon ve tedavi etkinliği üzerine etkili faktörler incelendi. Veriler SPSS 19.0 programı kullanılarak değerlendirildi. Kolmogorov Smirnov testi, Ki-kare, Mann Whitney u testi ve Kruskal Wallis testleri kullanıldı. Sonuçlar % 95'lik güvenaralığında, anlamlılık düzeyi p0.05). Kistin tipi, irrigasyonda kullanılan maddenin içeriği, kistin içeriği, kateter uygulması, alkol ablasyonu ve albendazol kullanımını tedavinin etkinliği değiştirmekteydi (p0.05). Kist içine irrigasyon sıvısı verilmesi komplikasyonu azalttı.
Özet (Çeviri)
Hydatid disease is a serious health problem widely seen all over the world. The aim of our study is to examine the percutaneous intervention methods used in the treatment of hydatid disease and to evaluate the effectiveness and examine the factors effecting this method and the complications and the factors effecting the complications and by these we aimed to improve the use of this method. This study is retrospectively studied over 255 patients who had percutaneously treated for hydatid disease between Januray 1 2007- December 31 2012. Complications and the factors involving the treatment were examined. Data were evaluated with SPSS 19.0 programme. Kolmogorov Smirnov test, Ki-kare test, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis tests were used.The results have 95% confidence interval, significance was p0.05).