Digitalis lamarckii Ianina (yüksükotu) bitkisinin çeşitli kısımlarının ekstrelerinin karbonik anhidraz II enziminin aktiviteleri üzerindeki etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of extracts from different parts of Digitalis lamarckii Ivanina (foxglove) plant on carbonic anhidrase II enzyme
  1. Tez No: 703946
  2. Yazar: CUMA DİNÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEVKİ ADEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Karbonik anhidraz enzimi CO2'in, HCO3ve H+ iyonlarına iki basamakta dönüşümlü olarak hidratasyonunu katalizleyen, çinko iyonlu metaloenzimlerden biridir. İnsan gözünde CA-I, CA-II ve CA-IV izoenzimleri bulunur. Karbonik anhidraz inhibitörleri, aközhumorun salgılanmasıyla oluşan yüksek göz içi basıncın (IOP) düşürdükleri için, glokom hastalığı tedavisinde sıklıkla etkili bir şekilde kullanılırlar.Yüksük otu (Digitalis L.) canlı vücudu için çok önemli olan ve özellikle kalp ilaçlarının ana maddesi olan kardenolit glikozitleri içerdiğinden ötürü ülke ekonomisine ciddi bir şekilde katkıları olan çok nadir yerde yetişen ülkemizde birçok yerde yetişen Scrophulariaceae familyasına ait endemik otsu bir bitki türüdür.Bu çalışmada glokom hastalığı tedavisinde kullanılmaya aday Digitalis lamarckii Ivanina (yüksük otu) bitkisinin kök, gövde, yaprak ve çiçek kısımlarından elde edilen metanol, hekzan, kloroform, aseton ve kaynatma ekstrelerinin karbonik anhidraz inhibisyonu aktiviteleri incelenmiştir. Ekstreler 64-761 μg/mL IC50 değerleri aralığında inhibisyon etkisi göstermiştir. Gövde kaynatma ve hekzan ile elde edilen ekstre 64 ve 101 μg/mL IC50 değerleri ile en yüksek inhibisyon etki göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
The carbonic anhydrase enzyme is one of the zinc ion metalloenzymes that catalyzes the hydration of CO2 to HCO3 and H+ ions alternately in two steps. The human eye contains CA-I, CA-II, and CA-IV isoenzymes. Carbonic anhydrase inhibitors are often used effectively in the treatment of glaucoma because they reduce the high intraocular pressure (IOP) produced by the secretion of aqueous humor.Foxglove (Digitalis L.) is an endemic herbaceous plant species belonging to the Scrophulariaceae family, which grows in many places in our country, which is very important for the living body and contributes significantly to the country's economy, especially because it contains cardenolite glycosides, which are the main ingredient of heart medicines.In this study, carbonic anhydrase inhibition activities of methanol, hexane, chloroform, acetone and decoction extracts obtained from root, stem, leaf and flower parts of Digitalis lamarckii Ivanina (Foxglove) plant, which is a candidate to be used in the treatment of glaucoma, were investigated. The extracts showed an inhibitory effect in the range of IC50 values of 64-761 μg/mL. The extract obtained with stem decoction and hexane showed the highest inhibition effect with IC50 values of 64 and 101 μg/mL.