Hastanede yatan yaşlı COVID-19 hastalarında malnutrisyon sıklığı ve ilişkili risk faktörleri
Prevalance and associated risk factors of malnutrition in hospitalized elderly COVID-19 patients
- Tez No: 703952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YÜRÜYEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Malnutrisyon, önemli bir geriatrik sendromdur. Malnutrisyonun immun yanıtta azalma, enfeksiyon riskinde artış, hastane yatışlarında uzama ve mortalite artışı gibi birçok olumsuz klinik sonucu vardır. Bu sebeple, malnutrisyonun tanınması çok önemli olup, özellikle hastanede yatan hastalarda malnutrisyon taramasının yapılması rehberlerce önerilmektedir. Malnutrisyonun birçok sebebi bulunmakla birlikte bilinen en önemlisi inflamasyondur. Bu yüzden akut ve kronik hastalıklarda malnutrisyon riski artmaktadır. COVID-19 (Coronavirus disease-19) enfeksiyonu da hem artmış inflamasyon hem de neden olduğu gastrointestinal problemler nedeniyle malnutrisyon açısından risk oluşturmaktadır. Biz de bu çalışmamızda hastanede yatan yaşlı COVID-19 hastalarında malnutrisyon sıklığını ve ilişkili risk faktörlerini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Araştırmalar Etik Kurulu' ndan etik onay alındı. Çalışmaya COVID-19 kliniklerinde 1 Nisan 2020-30 Nisan 2020 tarihleri arasında yatan 65 yaş üstü hastalardan retrospektif olarak dosya bilgilerine ulaşılabilen 334 hasta dahil edildi. Tüm hastalar yatışlarından sonraki ilk 24 saatte değerlendirildi. Hastaların komorbid durumları, kullandığı ilaçlar, bası yarası durumları, laboratuvar parametreleri, akciğer görüntüleme bulgularının şiddeti, başvuru anındaki oksijen saturasyon düzeyleri (SaO2), COVID-19 PCR (Polimerase chain reaction) sonuçları, taburculuk durumları, mortalite durumları kayıt edildi. Ayrıca hastaların malnutrisyon değerlendirilmesi için boy ve kilo ölçümleri kayıt edildi, vücut kitle indeksleri hesaplandı. Malnutrisyon riskini değerlendirme aracı olarak NRS-2002 (Nutrisyonel risk screening-2002) kullanıldı. Malnutrisyon ile ilişkili risk faktörlerini analiz etmek için Spearman Korelasyon Testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya alınan 334 hastanın %53,9 kadın hasta olup, ortalama yaşları 75,2±7,6 bulundu. Hastaların ortalama komorbidite sayısı 2,03±1,3; ortalama kullandığı ilaç sayısı 2,4±1,9 olarak bulundu. Hastalardaki mortalite oranı ise %17,1 saptandı. Nutrisyonel durumları değerlendirilen hastalarda ortalama 4,2±3,3 kg kilo kaybı mevcuttu. Hastalarda, NRS-2002 puan ortalaması 3,13±1,5 saptanırken malnutrisyon riski %60,5 olarak saptandı. Hastaların %79'u servis takipleri sonunda ix eve taburcu edildi. Ancak, %6'sı klinikte yatarken eksitus olurken, %15'i ise COVID-19 yoğun bakım kliniğine sevk edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: Malnutrition is an important geriatric syndrome. Malnutrition has many clinical results as decreased immune response, increased infection risk, prolonged hospitalization or increased mortality. Therefore it is important to diagnose malnutrition and it is especially recommended to screen every hospitalized patients. While there are several reasons of malnutrition, the known most important reason is inflammation. Thus, the malnutrition risk is increased in acute and chronic diseases. Covid-19 (Coronavirus disease -19) infection also poses risk in terms of malnutrition due to both increased inflammation and the gastrointestinal problems it causes. In this study, we planned to determine the malnutrition frequency and associated risk factors at the hospitalized elderly Covid-19 patients. Materials and Method : Institutional Review Board approval was obtained from Bakirkoy Sadi Konuk Training and Research Hospital. 334 patients, who were above 65 years old , hospitalized in Covid-19 clinics and monitored between 1 April 2020- 30 April 2020 and whose medical folder information were accessible, included to study. All of the patients were assessed in the first 24 hours following their hospitalizations. The patients' comorbid conditions, concomitant medications, pressure ulcers , laboratory parameters, severity of lung screenings, oxygen saturation levels, Covid-19 PCR (polimerase chain reaction) results,, the ways of discharge and existence of mortality were evaluated and recorded. Also, their heigh and weight measurements were recorded and their body mass indexes were calculated. Nrs-2002 (Nutritional risk screening-2002) was used as malnutrition assessment tool and the obtained results was recorded. Spearman correlation test was used for analysis of malnutrition related risk factors. Results: When the general of the group (n=334) was evaluated %53,9 were women,and average age were 75,2±7,6. The average comorbidity number was found as 2,03±1,3 and average the number of drugs used by patients was found 2,4±1,9.The total mortality ratio is found as %17,1. Average weight lost was 4,2±3,3 kg among the patients whose nutritional status was evaluated. While NRS-2002 mean score was 3,13±1,5, the number of the patients who have malnutrition risk was founds as xi 202 (%60,5). %79 of patients has discharged to home at last. But %15 of total patients were transferred to intensive care unit and %6 were died.