Farklı düzeylerde pamuk tohumu küspesi içeren rasyonlara enzim karışımı ilavesinin bıldırcın besi performansı, bazı kan parametreleri, kesim ve et kalite özellikleriüzerine etkileri
Effects of the addition of enzyme mixture to rations containing different levels of cotton seed meal on fattening performance, some blood parameters, slaughter and meat quality properties of quail
  1. Tez No: 703951
  2. Yazar: ALPER ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Farklı düzeylerde pamuk tohumu küspesi (%0, 10, 20) ve %0.1 enzim karışımı ilaveli ve ilavesiz diyetlerle beslenen bıldırcınların; besi performansı, bazı kan parametreleri, kesim ve et kalite özellikleri ortaya konmuştur. Materyal ve Yöntem: 1 günlük yaştaki 450 adet erkek ve dişi Japon bıldırcın civcivi (Coturnix coturnix japonica) kullanılmıştır. Bıldırcınlar, 6 muamele grubu ve her grubun 3 tekerrürü olacak şekilde, toplam 18 bölmeye (25 adet/yetiştirme kafesi) dağıtılmıştır. Deneme 35 gün sürmüştür. Bulgular: Bıldırcınların 0-21 gün, 22-35. gün ve 0-35. gün canlı ağırlıkları, canlı ağırlık artışları, yem tüketimleri ve yemden yararlanma oranları değerlendirilmiştir. PTK düzeylerinin, bıldırcınların göğüs eti pH, sıcak karkas ağırlığı (SKA) ve sıcak karkas randımanına etkisi önemli değildir (P>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose: Quails were fed with diets containing different levels of cottonseed meal (0, 10, 20%) and with or without the addition of 0.1% enzyme mixture; fattening performance, some blood parameters, slaughter and meat quality characteristics and values were revealed. Material and method: Total of 450 1-day-old male and female Japanese quail chicks (Coturnix coturnix japonica) was used. The quails were divided in to a total of 18 pens (25 quails/breeding cages) with 6 treatment groups and 3 replications of each group. The experiment lasted for 35 days. Results: The body weights, body weight gains, feed consumptions and feed conversion ratios of quails at 0-21 days, 22-35 days and 0-35 days were evaluated. The effect of CSM level on quail breast meat pH, warm carcass weight (WCW) and warm carcass yield was not significant (P>0.05).