5237 sayılı Türk Ceza Kanunu kapsamında aile düzenine karşı suçlar
Offenses against the family order under the Penal Code of Turkey Law No. 5237
  1. Tez No: 703964
  2. Yazar: ALI AHMED JAMAL JAMAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ÜLKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Aile kurumu, içinde bulunduğu toplumun belirli bir düzen ve gelişmişlik düzeyini kazanabilmesinde oldukça önemli bir paya sahiptir. Çünkü toplumun en küçük parçasını oluşturan aile kurumunun bozulması halinde doğrudan doğruya toplum hayatı olumsuz etkilenecek ve toplumsal düzen ve refah bozulacaktır. Bu kapsamda ele alındığında aile kurumu toplumun refah ve huzurunun sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesinde oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Aile kurumu ve genel olarak aile düzeni, Türk hukuk sistematiği içerisinde hem anayasada hem de hukuk ve ceza kanunlarında düzenlenen normlarla özel olarak korunmaya çalışılmıştır. Medeni hukuk kapsamında genel olarak aile kurumu ile kadın ve çocukların korunması bakımından ayrıntılı düzenlemelere yer verilirken bu hukuk normlarına aykırılığın ayrıca ceza hukuku düzenlemeleri ile cezalandırılması amaçlanmıştır. Çalışmanın genel çerçevesi de bahse konu bu suç tiplerinin incelenmesinden oluşmaktadır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun Aile Düzenine Karşı Suçlar ana başlığı altında yer verilen düzenlemeler ile aile düzenine zarar verecek her türlü eylem ve hareket suç olarak belirlenmiştir. Türk Ceza Kanunu'nun 230. maddesinde“Birden Çok Evlilik, Hileli Evlenme ve Dinsel Tören”suçları düzenlenmiş ve her ne kadar başlıkta“Dinsel Tören”suçu ibaresi hala varlığını devam ettirse de madde içerisinde düzenlenen suç tipleri arasında artık dinsel tören suçu yer almamaktadır. Türk Ceza Kanunu'nun 231. maddesinde“Çocuğun Soybağını Değiştirme”suçu, Türk Ceza Kanunu'nun 232. maddesinde“Kötü Muamele”suçu, Türk Ceza Kanunu'nun 233. maddesinde“Aile Hukukundan Kaynaklanan Yükümlülüğün İhlali”suçu, Türk Ceza Kanunu'nun 234. maddesinde ise“Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması”suçu düzenlenmiştir. Bu kapsamda yapılan çalışmada tüm bu suç tipleri doktrin ve yargı içtihatları ışığında analiz edilerek değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The family institution has a very important share in the ability of the society in which it is located to gain a certain level of order and development. Because if the family institution, which forms the smallest part of society, deteriorates, it will directly affect the life of society negatively, and social order and prosperity will be disrupted. In this context, the family institution plays a very important role in maintaining the well-being and peace of society in a healthy way. The family institution and the family order in general have been specially tried to be protected within our legal system by the norms regulated both in the civils law and criminal laws. In the context of Civil Law, detailed regulations are included in terms of the protection of women and children with the family institution in general, while contravention of these legal norms is also intended to be punished by criminal law regulations. The overall framework of the study also consists of the study of these types of crimes. According to the rules set out under the main title of Crimes Against the Family Order of the Turkish Criminal Code 5237, any actions and actions that harm the family order are defined as crimes. TPC's 230. in the title“Multiple Marriage, Fraudulent Marriage and Religious Ceremony”edited crimes and edited the“religious ceremony”in the phrase crime still does not include the crime of organized crime in article also made among types of religious ceremony. TPC's 231. in the title“Changing a child's pedigree”crimes, TPC's 232. in the title“Battery”crimes, TPC's 233. in the title“Breach Of Obligation Arising From Family Law”crimes and TPC's 234. in the title“Child Abduction and Detention”crimes editeds. In this study, all these crime types have been analyzed and evaluated in the light of doctrine and judicial jurisprudence.