Göçmen kaçakçılığı suçu
The crime of migrant smuggling
  1. Tez No: 771539
  2. Yazar: GÖKHAN SERTÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÇELEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
Yasadışı göç son yıllarda dünya gündemini meşgul eden en önemli problemlerden birisi olup ülkeler arasındaki gelişmişlik düzeyinin artması, küresel ısınmaya bağlı olarak gelişen iklim değişiklikleri, doğal felaketler, açlık, yoksulluk, savaşlar, iç karışıklıklar ve siyasi baskılar nedeniyle giderek artmaktadır. Göçmenlerin daha iyi bir hayat beklentisiyle ülkelerini terk ederek göçmen kaçakçılarının yardımıyla yasa dışı yollardan bir başka ülkeye girmeleri uluslararası toplum düzeni ve ülkelerin sosyal yapıları ile sınır güvenlikleri tehdit etmektedir. Gün geçtikte büyüyen ve küresel bir sorun halini alan yasadışı göç ve göçmen kaçakçılığı sorununu çözmek üzere ulusal ve uluslararası alanda pek çok yasal düzenleme yapılmıştır.“Mültecilerin Hukuki Durumuna İlişkin 1951 Tarihli Cenevre Sözleşmesi”ve“Bu Sözleşmeye Ek 1967 Tarihli Protokol”ile“Sınırı Aşan Örgütlü Suçlara Karşı BM Sözleşmesine Ek, Kara, Deniz ve Hava Yoluyla Göçmen Kaçakçılığına Karşı Protokol”bunlardan birkaçıdır. Türkiye, 13 Aralık 2000 tarihinde imzaladığı ve 25 Mart 2003'te onayladığı“Sınıraşan Örgütlü Suçlara Karşı Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'ne Ek Kara, Deniz ve Hava Yoluyla Göçmen Kaçakçılığına Karşı Protokol”ile göçmen kaçakçılığının önlenmesi ve suç olarak düzenlenmesine ilişkin yükümlülükleri kabul etmiştir. Bu kapsamda ilk olarak mülga 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'na 2002 yılında 4771 sayılı Kanun ile eklenen 201/a ve yürürlükteki 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 79. maddeleri ile“Göçmen Kaçakçılığı Suçu”düzenlenmiştir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde göç ve göç ile bağlantılı kavramlara, Türkiye'de ve dünyada göçün tarihî gelişimine, yasadışı göçe ve mukayeseli hukuktaki düzenlemelere, ikinci bölümünde ise Türk hukukunda göçmen kaçakçılığı suçuna yer veren düzenlemeler ile suçun unsurları ve suçla korunan hukuki değerlere, üçüncü bölümde ise göçmen kaçakçılığı suçunun benzer suçlardan ayrımına, yaptırım ve muhakeme usulüne yer verilmiş ve sonuç olarak göçmen kaçakçılığı suçuna ilişkin tespit ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Illegal immigration is one of the most important problems that occupy the world agenda in recent years, and it is increasing gradually due to the increase in the level of development between countries, climate changes due to global warming, natural disasters, hunger, poverty, wars, internal turmoil and political pressures. Immigrants leaving their countries with the expectation of a better life and entering another country illegally with the help of migrant smugglers threaten the international social order, the social structures of the countries and the border security. In order to solve the problem of illegal immigration and migrant smuggling, which is growing day by day and becoming a global problem, many legal regulations have been made in the national and international arena.“The 1951 Geneva Convention Relating to the Legal Status of Refugees”and the“Additional Protocol dated 1967 to this Convention”and the“Annex Protocol to the UN Convention Against Transnational Organized Crime, Against Smuggling of Migrants by Land, Sea and Air”are some of them. Turkey, signed on 13 December 2000 and ratified on 25 March 2003 the“Additional Protocol to the United Nations Convention Against Transnational Organized Crime Against Migrant Smuggling by Land, Sea and Air”, has accepted obligations regarding the prevention and criminalization of migrant smuggling. In this context, firstly, the“Immigrant Smuggling Crime”was regulated in 201/a, which was added to the abrogated Turkish Penal Code No. 765 with Law No. 4771 in 2002, and Article 79 of the Turkish Penal Code No. 5237 in force. In the first part of our study, which consists of three parts, the concepts related to immigration and immigration, the historical development of immigration in Turkey and in the world, illegal immigration and the regulations in comparative law, in the second part, the regulations that include the crime of migrant smuggling in Turkish law, the elements of the crime and the legal values protected by the crime, in the third part. On the other hand, the distinction of the crime of migrant smuggling from similar crimes, the sanction and the procedure of judgment are included and as a result, determinations and suggestions are made regarding the crime of migrant smuggling.