Kardiyopulmoner bypass öncesi iskemik uzak-ön koşullanmanın sistemik inflamatuar yanıt üzerine etkisinde preoperatif ve postoperatif presepsin düzeylerinin araştırılması
The research of preoperative and postoperative presepsin levels on the effect of remote ischemic preconditioning before cardiopulmonary bypass on the systemic inflammatory response
  1. Tez No: 703965
  2. Yazar: BARIŞ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA CERRAHOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Giriş: Çalışmamızda RIPC'nin CPB'a bağlı inflamatuar yanıt üzerine etkisine, çalışma ve kontrol grubunda preoperatif ve postoperatif 1. saat ve postoperatif 24. saat presepsin düzeylerine bakarak araştırdık. Gereç ve Yöntem: CPB ile CABG cerrahisi planlanan 81 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastalar randomize edilerek 40 hastaya anestezi öncesi RIPC uygulandı. Kalan 41 hasta ise kontrol grubu olarak belirlendi. Veriler prospektif olarak elde edildi. RIPC ile presepsin, CRP, lökosit düzeyleri, kros klemp süresi, kardiyopulmoner baypas süresi, yoğun bakım ve hastanede kalış süreleri ile hastaların demografik özellikleri gibi faktörlerin nedensellik ilişkileri araştırıldı. Bulgular: Postoperatif lökosit ve CRP değerlerinde gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır (sırasıyla p=0,52, p=0,13). Hastaların preoperatif ve postoperatif 1.
Özet (Çeviri)
Introduction: In our study, we investigated the effect of RIPC on the inflammatory response due to CPB by looking at preoperative and postoperative 1st hour and postoperative 24th hour presepsin levels in the study and control groups. Materials and Methods: Eighty-one patients scheduled for CABG surgery with CPB were included in the study. Patients were randomized and RIPC was applied to 40 patients before anesthesia. The remaining 41 patients were determined as the control group. Data were obtained prospectively. The causal relationships between RIPC and factors such as presepsin, CRP, leukocyte levels, cross-clamp duration, cardiopulmonary bypass duration, intensive care and hospital stay, and demographic characteristics of the patients were investigated. Results: There was no significant difference between the groups in postoperative leukocyte and CRP values (p=0.52, p=0.13, respectively).