Redefining art and design within the context of matte painting
Matte painting kapsamında sanat ve tasarımın yeniden tanımlanması
- Tez No: 703966
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN AKSOY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar ve Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Geçmişteki teknik ve donanımsal gelişmeler resimlerin yapılış biçimini tekrar tekrar değiştirdi. Resimler mağara duvarlarından, tapınaklara, kiliselere, fotoğraf albümlerine, sinemaya, televizyona ve bilgisayar ekranlarına geçti. Sanatsal sunum yöntemleri sürekli gelişecek ve farklı alanların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Tıpkı merceğin bulunmasıyla başlayıp, günümüzde mat boyama tekniğine uzanan 500 yıllık gelişim sürecinde olduğu gibi sonraki senelerde de bu gelişimi insanlar merakla izlemeye devam edeceklerdir. Bu tezde Mat Boyama“Matte Paint”tekniğinin geçmişten günümüze olan evrimi ve hangi sanat disiplinleriyle ele alındığı, ülkemizde akademik ve çeşitli sektörlerde nasıl uygulandığı hakkındaki detaylara değinilmiştir. Giriş bölümünde“Matte Paint”tarih ve sanattaki konumu sorgulanmış olup dönemin getirdiği değişkenler irdelenmiştir. İkinci bölümde teknoloji öncesi ve sonrası“Matte Paint”kullanım şekilleri ve teknikleri detaylı biçimde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise tekniğin ülkemizde ve dünyada akademik ve sektörel alanda ne durumda olduğu, nasıl ve ne zamandan beri uygulandığı anlatılmıştır. Bu bilgilerin ışığında değerlendirme ve sonuç bölümünde ülkemizde ve dünyada“Matte Paint”tekniğinin geldiği nokta irdelenmiş ve tekniğin zayıf veya eksik yanları saptanarak gelecekte akademik ve sektörel alanlarda nasıl uygulanması gerektiğine dair detaylı bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Past developments in technology and hardware repeatedly changed the way pictures were created. Pictures passed from cave walls to temples, churches, photo albums, movies, television, and finally, to computer screens. In the future, artistic presentation methods will continue to develop and this will ensure the emergence of different fields. Just like it happened in the 500-year development process that started with the invention of the lens and reached the matte painting technique of today, people will continue to follow these developments with curiosity in the following years. This thesis focuses on the evolution of the“Matte Painting”technique from past to present, and the art disciplines using this technique. Also, details about how the“Matte Painting”technique is implemented in the academy and different sectors in our country are mentioned. In the introduction, the place of“Matte Painting”in history and art is examined and the variables related to the period are scrutinized. In the second part, pre- and post-technology“Matte Painting”application methods and techniques are inspected in depth. In the third chapter, the state of this technique in the academy and sectoral fields, both in our country and the world, is explained, together with information about how the technique was applied and since when. In the view of this information, the evaluation and conclusion part of the thesis examines the final state of the“Matte Painting”technique in our country and in the world - weak or lacking aspects of the technique are ascertained and detailed information is presented about how the technique should be applied in the academy and sectoral areas in the future.