BİLSEM öğrencilerinin müzikal yaratıcılıklarının ve akış deneyimlerinin uzaktan eğitim uygulaması üzerinden değerlendirilmesi
Evaluation of BİLSEM students' musical creativity and flow experiences through distance education application
- Tez No: 703967
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ÖZDEMİR, DR. ÖĞR. ÜYESİ KADRİ YILMAZ ERDAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmanın amacı, Antalya Bilim ve Sanat Merkezinde öğrenim gören müzik alanında üstün yetenekli olan öğrencilerin DAW uygulaması üzerinden müzikal yaratıcılıklarını ve akış deneyimlerini belirlemek, aralarındaki ilişkiyi tespit etmek ve gerekli önerileri sunmaktır. Araştırmada karma yöntemlerden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu, 2020-2021 öğretim yılı bahar döneminde Antalya Bilim ve Sanat Merkezinde öğrenim gören 14 üstün yetenekli öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verileri, Rheinberg, Vollmeyer ve Engeser (2003) tarafından geliştirilen, dilimize de İşigüzel ve Çam (2014) tarafından kazandırılan“Flow Yaşantısı Ölçeği Kısa Formu (FKS)”ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Müzikal Kompozisyon Yaratıcı Ürün Dereceli Puanlama Anahtarı”ile toplanmıştır. Araştırmanın nitel verileri ise araştırmacı tarafından geliştirilen“Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Verilerin analizi, SPSS programı ile yapılmıştır. Flow Yaşantısı Ölçeği Kısa Formunun Cronboach Alfa güvenirlik katsayısının .907 ile .972 arasında değiştiği hesaplanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Müzikal Kompozisyon Yaratıcı Ürün Dereceli Puanlama Anahtarının güvenirliği belirlemek için yapılan Cronboach Alfa testi sonuçlarının .716 ile .788 arasında değiştiği ve orta düzeyde güvenilir olduğu, değerlendiricilerin puanlamaları arasındaki ilişkilerde korelasyon katsayılarının .841 ile .981 arasında değiştiği ve değerlendiricilerin puanlamaları arasında yüksek düzeyde tutarlılık olduğu ve değerlendirmelerin güvenilir olduğu tespit edilmiştir. Geliştirilen Müzikal Kompozisyon Yaratıcı Ürün Dereceli Puanlama Anahtarının kapsam geçerliği için yapılan görüşmeler sonucunda dereceli puanlama anahtarının ifade, içerik ve puanlama yönleri tekrar incelenmiş ve gerekli düzeltmeler yapılmıştır. Uzmanlar puanlama anahtarının kapsam geçerliği bakımından amacına uygun ölçme yaptığı görüşünü bildirmişlerdir. Araştırmaya katılan üstün yetenekli öğrencilerin yaş grubu, cinsiyet, bireysel çalgı türü, geçmiş DAW tecrübesi ve geçmiş beste tecrübelerine göre akış, kaygı ve müzikal yaratıcılıklarında anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Araştırmaya katılan üstün yetenekli öğrencilerin akış, kaygı ve yaratıcılık puan ortalamalarının arasındaki ilişkinin incelenmesine ilişkin yapılan Spearman Korelasyon Testi sonuçlarına göre, öğrencilerin akış düzeyleri ile kaygı düzeyleri arasında negatif, akış düzeyleri ile müzikal yaratıcılık düzeyleri arasında pozitif, kaygı düzeyleri ile müzikal yaratıcılık düzeyleri arasında negatif yönde ilişki olduğu tespit edilmiştir. Araştırmaya katılan üstün yetenekli öğrenciler, yaratıcılık/üretkenlik, gelişme, mutluluk hissi ve rahatlık hissinin akışı deneyimlemenin faydaları olduğunu belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the musical creativity and flow experiences of the students who are gifted in the field of music studying at Antalya Science and Art Center, to determine the relationship between them and to present the necessary suggestions through the DAW application. Explanatory sequential design, one of the mixed methods, was used in the research. The study group of the research consists of 14 gifted students studying at Antalya Science and Art Center in the spring term of the 2020-2021 academic year. The quantitative data of the research were collected with the“Flow Experience Scale Short Form (FKS)”developed by Rheinberg, Vollmeyer and Engeser (2003) and introduced to our language by İşigüzel and Çam (2014) and the“Musical Composition Creative Product Rubric”developed by the researcher. Qualitative data of the research were collected with the“Interview Form”developed by the researcher. Data analysis was done with SPSS program. The Cronboach Alpha reliability coefficient of the Flow Experience Scale Short Form was calculated to vary between .907 and .972. According to the results of the research, the results of the Cronboach Alpha test performed to determine the reliability of the Musical Composition Creative Product Rubric varied between .716 and .788 and were moderately reliable, the correlation coefficients in the relations between the evaluators' scores varied between .841 and .981 and the evaluators' scores were at a high level. It has been determined that there is consistency and that the evaluations are reliable. As a result of the interviews for the content validity of the developed Musical Composition Creative Product Rubric, the expression, content and scoring aspects of the rubric were re-examined and necessary corrections were made. Experts stated that the scoring key measures in accordance with its purpose in terms of content validity. No significant difference was found in flow, anxiety and musical creativity of gifted students who participated in the study according to age group, gender, individual instrument type, past DAW experience and past composition experiences. According to the results of the Spearman Correlation Test, which is about examining the relationship between the flow, anxiety and creativity mean scores of gifted students participating in the research, it has been determined that there is negative relationship between students' flow levels and anxiety levels, positive relationship between flow levels and musical creativity levels, negative relationship between anxiety levels and musical creativity levels. Gifted students participating in the research stated that creativity/productivity, growth, feeling of happiness and feeling of comfort are the benefits of experiencing flow.