Güç sistemlerinde küçük sinyal kararlılığının UPFC-POD ile incelenmesi
Investigation of small signal stability in power systems with UPFC-POD
  1. Tez No: 703970
  2. Yazar: MUHAMMET DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN DÖŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve nüfusun hızla artmasıyla birlikte enerji talebinde büyük artışlar gözlenmektedir. Bu durum güç sistemlerini doğrusal olmayan bölgelerde çalışmaya zorlamakta ve kararsızlıkların oluşmasına neden olmaktadır. En sık gözlemlenen kararlılık problemlerinden birisi de küçük sinyal kararlılığıdır. Bu çalışmada küçük sinyal kararlılığı analizi incelenmiştir. Benzetim çalışması Güç Sistemi Analizi Programı (PSAT) kullanılarak yapılmıştır. Birleştirilmiş Güç Akış Kontrolü (UPFC)- Güç Salınım Sönümlemesi (POD) ile birlikte kullanılan senkron generatörlere bağlı Güç Sistemi Kararlı Kılıcısı (PSS), Otomatik Gerilim Regülatörü (AVR) ve Türbin Yöneticisinin (TG'nin) farklı tipleri kullanılarak küçük sinyal kararlılığı incelemesi yapılmıştır. Dahası güç sistemine Çift Beslemeli Asenkron Generatör (ÇBAG) tabanlı bir rüzgâr türbini ve Enerji Depolama Sistemi (EDS) ilave edilerek küçük sinyal kararlılığı analizi incelenmiştir. İncelemelerde senkron generatör açısal hız değişimleri, aktif-reaktif güç değişimleri, bara gerilimleri detaylı olarak gösterilmiştir. Ayrıca sistemin özdeğerleri, salınım frekansları, sönümleme oranları ve çalışma bölgeleri tablolar halinde gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar, güç sistemlerinde PSS, AVR, TG, ÇBAG tabanlı rüzgâr türbinleri ve yakıt hücresinin kullanılmasının küçük sinyal kararlılığı açısından etkili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology and the rapid increase in the population, large increases are observed in energy demand, forcing power systems to work in non-linear regions and causing instabilities. One of the most frequently observed stability problems is small signal stability. In this study, small signal stability analysis was investigated. The simulation study was carried out using the Power System Analysis Toolbox. (PSAT). Small-signal stability analysis was carried out using different types of Power System Stabilizer (PSS), Automatic Voltage Regulator (AVR) and Turbine Governor (TG) connected to synchronous generators used in conjunction with Unified Power Flow Controller (UPFC)- Power Oscillation Damping (POD). Moreover, small signal stability analysis was investigated by adding a Double Fed Induction Generator (DFIG) based wind turbine and Energy Storage System (ESS) to the power system. In the examinations, synchronous generator angular velocity changes, active-reactive power changes, bus voltages are shown in detail. In addition, the eigenvalues, oscillation frequencies, damping ratios and operating regions of the system are shown in tables. The results show that the use of PSS, AVR, TG, DFIG based wind turbines and fuel cell in power systems is effective in terms of small signal stability.