Farklı generatör denetleyicileri ve ÇBAG tabanlı rüzgar türbini entegre edilen güç sisteminde küçük sinyal kararlılığının incelenmesi
Investigation of small signal stability in power system integrated DFIG based wind turbine and different generator controller
  1. Tez No: 696814
  2. Yazar: MAHMUT ÖZBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KENAN DÖŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Çok makinalı güç sistemlerinin sürekli, ekonomik ve güvenilir olarak çalışmasında benzetim programları yardımı ile kararlılık analizleri incelenmektedir. Güç sistemlerinde en yaygın kararlılık analizi yapılanlardan birisi de küçük sinyal kararlılığıdır. Bu tez çalışmasında 4 makinalı 2 alanlı test sisteminde küçük sinyal kararlılığı analizi incelenmiştir. Benzetim çalışması Güç Sistemleri Analiz Programı (PSAT)'da yapılmıştır. Bu test sisteminde kullanılan senkron generatörlerde Otomatik Gerilim Regülatörü (OGR), Güç Sistemi Kararlı Kılıcısı (GSKK) ve Türbin Yöneticisi (TY) modellerinin kullanılması ile güç sisteminin küçük sinyal kararlılığı analizleri gerçekleştirilmiştir. Dahası güç sisteminde senkron generatörlerden birisinin yerine ilave edilen Çift Beslemeli Asenkron Generatör (ÇBAG) tabanlı rüzgar türbini ile küçük sinyal kararlılığı analizi incelenmiştir. Ayrıca güç sistemine Katı Oksit Yakıt Hücresi (KOYH) ilave edilerek kararlılık analizi yapılmıştır. 4 makinalı 2 alanlı test sisteminde senkron generator açısal hız değişimleri, aktif-reaktif güç değişimleri ve bara gerilim değişimleri detaylı olarak incelenmiştir. Küçük sinyal kararlılığı analizinde sistemi çalışma bölgeleri, baskın makineler, özdeğerler, salınım frekansı, sönümleme oranları ve katılım faktörü değerleri tablolar halinde sunulmuştur. Elde edilen bulgular neticesinde OGR, GSKK, TY, ÇBAG tabanlı rüzgar türbinleri ve KOYH kullanılması ile küçük sinyal kararlılığı analizinde etkili sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Stability analyzes are examined with the help of simulation programs in the continuous, economical and reliable operation of multi-machine power systems. One of the most common stability analysis in power systems is small signal stability. In this thesis, small signal stability analysis was investigated in a 4-machine 2-field test system. The simulation study was carried out in the Power Systems Analysis Program (PSAT). Small signal stability analyzes of the power system were carried out by using Automatic Voltage Regulator (AVR), Power System Stabilizer (PSS) and Turbine Governor (TG) models in the synchronous generators used in this test system. Moreover, small signal stability analysis was investigated with a Double Fed Induction Generator (DFIG) based wind turbine, which was added instead of one of the synchronous generators in the power system. In addition, the stability analysis was made by adding Solid Oxide Fuel Cell (SOFC) to the power system. In the 4-machine 2-field test system, synchronous generator angular velocity changes, active-reactive power changes and bus voltage changes were examined in detail. In small signal stability analysis, system operating regions, dominant machines, eigenvalues, oscillation frequency, damping ratios and participation factor values are presented in tables. As a result of the findings, effective results have been reached in small signal stability analysis by using AVR, PSS, TG, DFIG based wind turbines and SOFC.