Tek taraflı böbrek iskemi-reperfüzyon hasarı modeli oluşturulan ratlarda naringenin tedavisinin erken dönem oksidatif stres ve renal fonksiyonlar üzerine etkisi
Effect of treatment of naringenin on early oxidative stress and renal functions in rats with unilateral renal ichemia-reperfusion damage model
- Tez No: 703969
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN KÖLÜKÇÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: Böbrek iskemi-reperfüzyon (İ/R) hasarı, acil ve yoğunbakım ünitelerinde sık görülen akut böbrek yetmezliğinin bir nedeni olup, genellikle etyolojisinde travma, şok, enfarktüs, sepsis, aort diseksiyonu ve ürolojik cerrahi girişimler gibi birçok faktör rol oynamaktadır. Çalışmamızda, böbrek İ/R hasarına bağlı böbrek dokusunda oluşan yapısal ve fonksiyonel bozuklukları önlemek için doğal flavonoid olan naringeninin etkinliğinin biyokimyasal ve histolopatolojik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Toplam 24 adet rat üç gruba randomize edildi. Grup 1 kontrol grubu olarak adlandırıldı. Grup 2'deki ratlara ise böbrek İ/R modeli oluşturuldu. Buna göre sol böbrek 45 dakika iskemi ve 6 saat reperfüzyona maruz bırakıldı. Grup 3'deki ratlara benzer prosedürler uygulandı. Bu gruptaki ratlara ek olarak 1 hafta boyunca günde 50 mg/kg doz oral gavaj yoluyla naringenin tedavisi uygulandı. Deney bitiminde kan ve doku örnekleri analiz edildi. Kan örneklerinde tümör nekrozis faktör-alfa (TNF-α), interlökin-1 beta (IL-1β) ve interlökin-6 (IL-6) düzeyleri bakılırken, doku örneklerinde süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GPx), malondialdehid (MDA), kidney injury molecule-1 (KİM-1) ve neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) seviyeleri incelendi. Doku hasarının derecesini belirlemek amacı ile böbrek doku örnekleri direk mikroskop altında skorlama yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Renal ischemia-reperfusion injury (I/R) is a common cause of acute renal failure in emergency and intensive care units, and many factors such as trauma, shock, infarction, sepsis, aortic dissection and urological surgical interventions play a role in its etiology. In our study, we aimed to examine the protective and therapeutic effects of naringenin, a natural flavonoid, in rat kidney tissue in terms of biochemical and histology, in order to prevent structural and functional damage to the kidney tissue after kidney I/R. Materials and Methods: A total of 24 rats were randomized into three groups. Group 1 was called the control group. Renal I/R model was created for the rats in group 2. Accordingly, the left kidney was exposed to ischemia for 45 minutes and reperfusion for 6 hours. Similar procedures were applied to the rats in Group 3. In addition to rats in this group, 50 mg/kg daily dose of naringenin was administered by oral gavage for 1 week. At the end of the experiment, blood and tissue samples were analyzed. While tumour necrosis factor-alpha (TNF- α), interleukin-1 beta (IL-1β) and interleukin-6 (IL-6) levels were measured in blood samples, superoxide dismutase (SOD), glutathione peroxidase (GPx), malondialdehyde (MDA), kidney injury molecule-1 (KIM-1) and neutrophil gelatinase-associated lipocalin (NGAL) levels were examined. In order to determine the severity of tissue damage, kidney tissue samples were evaluated under direct microscopy.