Obez hastalarda adipokinler ile tiyamin seviyesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between adipokines and thiamine level in obese patients
  1. Tez No: 703976
  2. Yazar: ELİF DİLEK DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN SITKI DİZDAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Kayseri Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Obezite etyopatogenezinde farklı birçok faktör bulunmaktadır. Adipositlerden salınan adipokinlerin disregülasyonu bunlardan biridir. Ayrıca son zamanlarda tiyamin üzerine yapılan çalışmalarda tiyaminin glukoz metabolizmasında kofaktör olarak görev aldığı fikri ortaya atılmış ancak obezite üzerine tam olarak nasıl bir etkisinin olduğu netlik kazanmamıştır. Bu çalışmanın amacı; adipokin disregülasyonunda tiyaminin etkisini incelemek, gelecekteki obezite tedavisine tiyamin takviyesi açısından farklı bir bakış açısı sunmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları kliniğine başvuran 40 hasta dahil edilmiştir. Hasta grubu olarak VKİ (vücut kitle indeksi) 30 kg/m2 ve üzerinde olan 30 obez hasta ve kontrol grubu olarak VKİ 25 kg/m2 ve altında olan 10 normal kilolu hasta seçilmiştir. VKİ; hastanın kilosunun boyunun karesine bölünmesi ile hesaplanmıştır. Hastaların hastane başvurusundan önceki 3 gün içinde aldıkları besinler dosyalarına kaydedilmiş ve BEBİS (Beslenme Bilgi Sistemi)' e göre ortalama günlük tiyamin ve kalori alımı hesaplanmıştır. Adipokin seviyesi ELİSA yöntemi ile ölçülmüştür. Tiyamin ölçümü için mass spektrometri tekniği kullanılmıştır. Tiyamin düzeyi için referans aralık 35-99 ng/mL olarak belirlenmiştir. Bulgular: Çalışmaya alınan hastaların 10' u (%25) normal kilolu, 22' si (%55) VKİ 30,00-34,99 arasında olan sınıf I obez hastalar ve 8' i (%20) VKİ 35,00-49,99 arasında olan sınıf II ve sınıf III obez hastalardan oluşmaktadır. Obez hastaların vücut ağırlığı başına aldığı kalori 23,7±3,9 kcal/kg/gün saptanmış olup normal kilolu hastaların 33,8±9,6 kcal/kg/gün saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: There are many different factors in the etiopathogenesis of obesity. Dysregulation of adipokines released from adipocytes is one of them. In addition, in recent studies on thiamine, the idea that thiamine plays a role as a cofactor in glucose metabolism has been suggested, but it has not been clarified exactly what effect it has on obesity. The aim of this study is to investigate the effect of thiamine on adipokine dysregulation and to present a different perspective in terms of thiamine supplementation in the treatment of obesity in the future. Materials and Methods: Forty patients who admitted to the Internal Medicine Clinic of Kayseri City Training and Research Hospital were included in the study. The case group consists of 30 obese patients with a BMI (body mass index) of 30 kg/m2 and above, and the control group consists of 10 normal-weight patients with a BMI of 25 kg/m2 and below. BMI was calculated by dividing the patient's weight by the square of his height. The foods taken by the patients in the 3 days before the hospital admission were recorded in their files and the average daily thiamine and caloric intake was calculated according to the BEBIS (Nutrition Information System). The level of adipokin was measured by the ELISA method. Mass spectrometry technique was used for thiamine measurement. The reference range for the thiamine level is 35-99 ng/mL. Results: Ten of the patients (25%) included in the study were normal-weight, twenty-two (55%) were class I obese patients with a BMI of 30,00-34,99 and eight (20%) were class II and class III obese patients with a BMI of 35,00-49,99. The caloric intake per body weight of obese patients was determined as 23,7±3,9 kcal/kg/day while it was determined as 33,8±9,6 kcal/kg/day in normal-weight patients.