D vitamini eksikliği olan bireylerin titanyumla hazırlanmış trombositten zengin fibrin yapılarının in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of titanium prepared thrombocyte-rich fibrin structures of vitamin D deficiency individuals
  1. Tez No: 704007
  2. Yazar: ESRA ATEŞ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLBAHAR USTAOĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu klinik çalışmanın amacı, vitamin D eksikliği olan ve sağlıklı optimal vitamin D seviyesine sahip bireylerden elde edilen T-PRF membranların makroskobik özelliklerini, kimyasal bozunma miktarlarını ve fibrin ağ yapılarını değerlendirmektir. Çalışmamız vitamin D eksikliği olan 24 birey ve vitamin D seviyesi optimal olan 24 birey olmak üzere toplam 48 birey üzerinde gerçekleştirildi. Elde edilen T-PRF membranlar ağırlık, en, boy, degredasyonla bozunma miktarı, SEM ve ışık mikroskobuyla fibrin ağ deseni parametrelerine göre değerlendirildi. İstatistiksel analiz sonuçlarına göre, D vitamini eksikliği olan bireylerin zamana bağlı makroskopik verilerinin değişimi karşılaştırıldığında, T-PRF membran ağırlıklarında istatistiksel olarak anlamlı artış görüldü (p=0,047). Gruplar arası T-PRF membran ağırlıklarının karşılaştırılmasında ise, kontrol grubu test grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p=0,013). Grup içi zamana bağlı ve gruplar arası değerlendirilen en, boy ve degredasyon parametreleri arasında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,005). SEM incelemesinde vitamin D eksikliği olan bireylerin kontrol grubuna kıyasla fibrin yapılarının daha ince, immatür ve devamlılık göstermediği görüldü. Grup içi zamana bağlı değerlendirilmede ise vitamin D eksikliği olan bireylerin fibrin yapılarının daha kalın ve matür hale geldiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this clinical study was to evaluate the macroscopic properties, chemical degradation amounts and fibrin network structures of T-PRF membranes obtained from individuals with vitamin D deficiency and healthy optimal vitamin D levels. Our study was carried out on a total of 48 individuals, 24 individuals with vitamin D deficiency and 24 individuals with optimal vitamin D levels. Obtained T-PRF membranes were evaluated according to weight, height, amount of degradation by degradation, fibrin network pattern parameters with SEM and light microscopy. According to the statistical analysis results, a statistically significant increase was observed in T-PRF membrane weights when the time-dependent macroscopic data of individuals with vitamin D deficiency were compared (p=0.047). When comparing the T-PRF membrane weights between the groups, the control group was found to be statistically significantly higher than the test group (p=0.013). There was no significant difference between the height and degradation parameters evaluated within the group depending on the time and between the groups (p>0.005). In the SEM examination, it was observed that the fibrin structures of the individuals with vitamin D deficiency were thinner, immature and did not show continuity compared to the control group. In the intra-group evaluation, it was determined that the fibrin structures of individuals with vitamin D deficiency became thicker and more mature.