Epilepsi hastalarında serum nörogranin ve glial fibriler asidik protein düzeyinin tanısal değeri ve elektroensefalografi ile ilişkisi
Diagnostic value of serum neurogranin and glial fibrillary acidic protein levels in epilepsy patients and their relationship with electroencephalography
- Tez No: 704014
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve amaç: Epileptik nöbet (EN), acil servise yapılan tüm başvuruların %1-2'si olup, bu hastaların %25'inde“ilk nöbet”şeklinde olabilir. Acil servise nöbet nedeniyle başvuran hastalarda EN taklitçisi olabilecek birçok klinik durum bulunmaktadır. Senkop, Geçicici iskemik atak, Migren, Panik atak, Anksiyete bozukluğu, Geçici global amnezi ve Paroksismal hareket bozukluğu gibi hastalıklar bu klinik durumlara örnek olarak gösterilmekle birlikte, EN ile en çok karışan ve klinik tanıda dikkat edilmesi gereken bir başka tablo Psikojenik nöbet (PN)'dir. Nörogranin (NG), serebral korteks nöronlarının hücre gövdelerinde ve piramidal nöronların apikal ve bazal dendritlerinde bulunan, nöronal iletimde görevli küçük yapılı bir proteindir. Glial Fibriler Asidik Protein (GFAP) ise hücreler arası destek ve iletişimi sağlamanın yanı sıra nöronal çatının desteklenmesinde de görevli bir ara filamen proteinidir. Her iki proteinde, beyin dokusunun hasar gördüğü akut veya kronik patolojilerde serumda veya Beyin omurilik sıvısında (BOS)'ta tespit edilebilir. Bu çalışmanın amacı: serum NG ve GFAP düzeyi ölçümünün EN tanısındakini yerini, EN ile PN ayrımında kullanılıp kullanılamayacağını ve EN hastalarında her iki biyomarker düzeyi ile Elektroensefalografi (EEG) sonuçları arasına ilişki olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine nöbet nedeniyle başvuran hastalar ve sağlıklı gönüllüler üzerinde prospektif olarak yapıldı. Katılımcılar Grup EN, Grup PN ve Grup Kontrol olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Hastalar Nöroloji uzmanının değerlendirme sonucuna göre gruplandırıldı. Tüm katılımcıların demografik özellikleri, nöbet nedeniyle başvuran hastaların (Grup EN ve PN) ise ek olarak özgeçmiş özellikleri, fizik muayene (FM) bulguları, laboratuvar verileri ve EEG sonuçları kaydedildi. Tüm katılımcılardan serum NG ile GFAP düzeyi ölçümü için kan örnekleri alındı. Grupların karşılaştırılmasında One-way ANOVA, ikili grupların karşılaştırılmasında Student's t-testi kullanıldı. Serum NG ve GFAP düzeyi ile hasta gruplarının demografik verileri, FM bulguları, laboratuvar ve EEG sonuçları arasındaki ilişki Bivariate Correlation analizi ile değerlendirildi. p < 0.05 değeri istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya 125 katılımcı (Grup EN, n=45; Grup PN, n=20; Grup Kontrol, n=60) dahil edildi. Katılımcıların %56.8 (n=71)'i erkek ve yaş ortalaması 34.28 ± 11.86 /yıl (aralık: 18-59) idi. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet bakımından farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Epileptic seizure (ES) is 1-2% of all admissions to the emergency room, and about 25% of these patients happens as“first seizure”. Many clinical conditions may mimic ES in patients presenting to the emergency room with seizures. Although diseases such as Syncope, Transient ischemic attack, Migraine, Panic attack, Anxiety disorder, Transient global amnesia, and Paroxysmal movement disorder are shown as examples of these clinical conditions. Another disease that is mostly confused with EN and should be considered in the clinical diagnosis is Psychogenic seizure (PS). Neurogranin (NG) is a small protein in neuronal transmission found in the cell bodies of neurons of the cerebral cortex and the apical and basal dendrites of pyramidal neurons. Glial Fibrillary Acidic Protein (GFAP), on the other hand, is an intermediate filament protein that is responsible for supporting the neuronal framework as well as providing intercellular support and communication. Both proteins can be detected in acute or chronic pathologies in which brain tissue is damaged, in serum or cerebrospinal fluid (CSF). This study aims to investigate the importance of measurement of serum NG and GFAP levels in the diagnosis of ES, whether it can be used to distinguish between ES and PS, and whether there is a relationship between both biomarker levels and Electroencephalography (EEG) results in EN patients. Materials and Methods: The study was conducted prospectively on healthy volunteers and patients who applied to Kirikkale University Medical Faculty Emergency Department due to seizures. Participants were divided into three groups as Group ES, Group PS, and Group Control. The patients were grouped according to the evaluation result of the neurologist.Demographic characteristics of all participants and additional history, physical examination findings, laboratory data, and EEG results of patients presenting with seizures (Group ES and PS) were recorded. Blood samples were taken from all participants for measurement of serum NG and GFAP levels. One-way ANOVA was used to compare groups, and Student's t-test was used to compare paired groups. The relationship between serum NG and GFAP levels and demographic data of the patient groups, physical examination findings, laboratory and EEG results were evaluated with Bivariate Correlation analysis. A value of p < 0.05 was considered statistically significant. Results: Hundred and twenty-five participants (Group ES, n=45; Group PS, n=20; Group Control, n=60) were included in the study. 56.8% (n=71) of the participants were male, and the mean age was 34.28 ± 11.86 /year (age range: 18-59). There was no difference between the groups in terms of age and gender.