Architectural features in historical buildings that improve wellbeing
Tarihi yapılarda rahatlığı geliştiren mimarlık özellikleri
  1. Tez No: 704013
  2. Yazar: NOUR AL HUDA AL CHWIKANI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI VARON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmada sergilenen güncel araştırma kağıtları, tarihi binalar ile refah arasında bir bağlantı olduğunu göstermektedir. Bu bağlantı her zaman olumlu bir bağlantı gibi göründü. Araştırma makaleleri, refahtaki bu artışın arkasındaki sebepten hiç bahsetmedi. UNESCO dünya mirası, tarihi bir alanı veya binayı insan türü için önemli olan yeri doldurulamaz bir yer olarak tanımlar, refah terimini daha fazla tanımlayarak daha derin bir bağlantı kurulabilir. Bu araştırma, tarihi bir yapının hangi özelliklerinin bu olumlu etkiyi yarattığını bulmayı amaçlamaktadır. İstanbul'un Tarihi Yarımada'daki en önemli 10 tarihi yapısı analiz edilmek üzere seçildi. Binalar; Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı Müzesi, Sultanahmet Camii, Chora Kilisesi, Beylerbeyi Sarayı, Süleymaniye Camii, Teodosius Sarnıcı, Dolmabahçe Sarayı ve Fatih Camii Külliyesi. Binaların her birinin yüz çevrimiçi kullanıcı incelemesi, metin analizi kullanılarak iki veri çıktısı oluşturmak için tarandı. İki sonuç; Olumlu geri bildirimler ve mimari özellikler. Sonuçlar benzer terimlerin birleştirilmesi ve gereksiz olanların ortadan kaldırılmasıyla kategorize edildi. En çok bahsedilen olumlu terimler, en çok bahsedilen mimari özelliklerle ilişkilendirildi. Bağlantı, tarihi bir alan ile insan refahı arasında bir veya iki mimari öğeye indirgenemeyen karmaşık bir ilişkiyi gösterdi. Tarihi yerlerin veya binaların emsalsizliği, gelişmiş bir refaha katkıda bulunan birçok faktörün birleşiminde yatar ve bu birleşimi başka bir yerde bulmak mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
Current research papers as showcased in this research, show a connection between historic buildings and wellbeing. This connection always seemed to be a positive one. Research papers never mentioned the reason behind this increase in wellbeing. UNESCO world heritage defines a historic site or building to be an irreplaceable place important to human kind, by further more defining the term wellbeing, a deeper connection can be established. This research aims to find out which features in a historic building create this positive effect. Ten of the top historical buildings in Istanbul, in the Historic Peninsula were chosen to be analyzed. The buildings are; Hagia Sophia Mosque, Basilica Cistern, Topkapı Palace Museum, The Blue Mosque, The Chora Church, Beylerbeyi Palace, Süleymaniye Mosque, Theodosius Cistern, Dolmabahce Palace, and Fatih Mosque Complex. One hundred online user reviews of each of the buildings were scanned to create two data outcomes using text analysis. The two outcomes are; Positive feedbacks and architectural features. Results were categorized by joining similar terms and eliminating unnecessary ones. The most mentioned positive terms were linked to the most mentioned architectural features. The link indicated a complex relationship between a historic site and human welfare that cannot be reduced to one or two architectural elements. The uniqueness of historic sites or buildings lies in the combination of the many factors contributing to an improved wellbeing, a combination not found anywhere else.