Evaluation of the accuracy of equivalent linear analysis method for seismic isolated buildings
Deprem yalıtımlı binalar için eşdeğer doğrusal analiz yönteminin doğruluğunun değerlendirilmesi
- Tez No: 704018
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DİCLELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Depremler, insanlık tarihinin başından beri en fazla can ve mal kaybına yol açan olayların başında gelmektedir. Büyük depremler sonrasında, günümüzün gelişmiş mühendislik çözümleri kullanılarak inşa edilen binalarının bile ciddi hasarlar aldığını, kimi zaman ise yıkıldığını görülmektedir. Sismik taban izolasyon sistemleri ise deprem kaynaklı hasarları en aza indirmek için kullanılmaktadır. Bu tez çalışması, deprem izolasyonlu binaların analizinde, eşdeğer doğrusal analiz yönteminin doğruluğunu değerlendirmeye odaklanmaktadır. Bunu yapabilmek için farklı izolatörler üzerindeki, belirli kat ve genişliklerde seçilen binalar, farklı zemin tiplerine göre seçilen ve farklı şiddetlerdeki zaman tanım aralığı depremleri altında analiz edilmiş ve bulunan sonuçlar eşdeğer doğrusal analiz yönteminden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Earthquakes have been the leading cause of loss of lives and properties since the beginning of human history. After major earthquakes, we see that even the buildings constructed using modern engineering solutions suffer severe damage or even collapse. Seismic base isolation systems are used to minimize earthquake-induced damage. This thesis focuses on evaluating the accuracy of the equivalent linear analysis method in the analysis of seismic base-isolated buildings. In order to do that, certain buildings with different story numbers, widths, and isolator parameters were analyzed by using a set of ground motions selected for different soil properties, and results were compared with the results obtained from the equivalent linear analysis method.