Kontrol altında hipertansiyonu olan obez ve nonobez hastalarda kan basıncı değişkenliği ve egzersizin etkisi
Blood pressure variability in obese and nonobese patients with controlled hypertension and the effect of exercise
- Tez No: 704019
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ZEKİ TONBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nefroloji, Nephrology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Çalışmamızda kontrol altında hipertansiyonu olan hastalarda obezite mevcudiyetinin gün içerisinde ve egzersiz esnasında kan basıncı değişkenliğine etkisini incelemeyi amaçladık. Yöntem Kardiyoloji polikliniğine başvuran hastalar arasında efor stres testi ve 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümü istenmiş olanlardan kontrol altında hipertansiyonu olan 30 nonobez ve 30 obez hasta seçildi. Hastaların demografik verileri, boy ve kilo ölçümleri, efor testi öncesi bakılmış laboratuvar parametreleri, ek hastalıkları, istirahat kan basıncı ve nabız değerleri, 24 saatlik ortalama ambulatuvar kan basıncı ve nabız değerleri ile efor stres testi süresince ölçülmüş kan basınçları ve nabız değerleri kaydedildi. Efor testi boyunca ölçülen değerlerin istirahat ile farkı hesaplanıp“Δ”değerler oluşturuldu. Her iki grupta da non-dipper paternde kan basıncı olan hasta sayısı belirlendi. Gruplar, 24 saatlik kan basıncı ölçümlerinin standart sapması kullanılarak kan basıncı değişkenliği yönünden karşılaştırıldı. İstatistiksel analizde SPSS versiyon 20.0 kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to evaluate the effect of the presence of obesity on blood pressure variability during the day and during exercise in patients with controlled hypertension. Method: Among the patients who applied to Cardiology outpatient clinic, 30 nonobese and 30 obese patients with controlled hypertension were selected from those who were subjected to have an exercise stress test and 24-hour ambulatory blood pressure measurement. Demographic data, height and weight measurements, laboratory parameters checked before the exercise test, additional diseases, resting blood pressure and pulse values, 24-hour average ambulatory blood pressure and pulse values, blood pressure and pulse values measured during the exercise stress test of patients were recorded.“Δ”values were estimated by subtracting the values measured during exercise test from values measured during rest. The number of patients with non-dipper pattern blood pressure was determined in both groups. The groups were compared for blood pressure variability using the standard deviation of 24-hour blood pressure measurements. SPSS version 20.0 was used for statistical analysis. p value of