Quest for inter/connectedness in a broken world: 21st century British women's eco-memoirs
Parçalanmış bir dünyada bütünleşme arayışı: 21. yüzyıl Britanyalı kadın yazarların eko-hatıratları
  1. Tez No: 704042
  2. Yazar: HATİCE BAKANLAR MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK DİRENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu tez çalışmasının amacı Britanyalı kadın yazarların yirmi birinci yüzyılda yazdıkları eko-hatıratların, batıda köklü bir geçmişe sahip olan insan-merkezci düşünce sisteminin eleştirilmesine nasıl bir katkıda bulunabileceğini tartışmaktır. Bu amaçla, tez dört bölüme ayrılmıştır. İlk bölümde, çağdaş Britanya doğa yazınının nasıl bir miras üzerinden şekillenmiş olabileceğini anlayabilmek için batıda doğa yazınının tarihine odaklanılmıştır. İkinci bölümde, Britanya'da“yeni doğa yazını”adıyla bilinen ve yirmi birinci yüzyılın başından beri bir hareketlilik içinde olan çağdaş doğa yazınının nasıl ortaya çıktığı ve ne gibi özellikler sergilediği incelenmiştir. Üçüncü bölüm, toplumsal cinsiyet ile ekolojik yönelim arasındaki olası ilişkiye yönelik bir tartışmanın ardından doğa hakkında yazan kadın yazarlara ayrılmıştır. Tez çalışmasının konusu olan eko-hatıratlar edebi bir tür olarak otobiyografi ve doğa yazınının kesişim noktasında konumlandırıldığı için, bu bölümde kadın yazarların otobiyografi ve doğa yazını gelenekleri içindeki konumu da incelenmiştir. Tezin dördüncü bölümünde KathleenJamie'ninFindings (2005), Sightlines (2012) ve Surfacing(2019) üçlemesi, Olivia Laing'inTotheRiver: A JourneyBeneaththeSurface (2011) ve CarolDonaldson'unOn theMarshes:A JourneyintoEngland's Waterlands (2017) isimli eko-hatıratları yeni doğa yazını çerçevesinde okunmuş ve bu eserlerin İnsan Çağı'na (Antroposen) karşı nasıl bir anlatı oluşturduğu tartışılmıştır. Kadın ve doğa, batıda yer etmiş ikili düşünce sisteminin rahatsız edici iki“ötekisi”olarak konumlandırıldığından, bu çalışma bu iki“ötekiyi”bir araya getirmenin ve doğa hakkında yazan kadın yazarlara hak ettikleri saygıyı göstermenin gerekli olduğunu savunmaktadır. Ayrıca, bu çalışmada eko-eleştirinin izinden gidilerek içinde bulunduğumuz ekolojik krizin bir kültür krizi olduğu savunulmakta ve genel olarak edebiyatın özel olarak eko-hatıratların bu insan yapımı krize karşı bir anlatı oluşturabileceği iddia edilmektedir. Bu bağlamda, bu tezde, çalışmaya konu olan eko-hatıratların sergilediği eko-merkezci eğilim, gezegenimizi etkileyen ekolojik sorunlar hakkında oluşturduğu farkındalık, batının insan aklına ayrıcalık tanıyan ikili düşünce sistemine karşı bedene ve maddeselliğe dönerek gösterdiği eleştirel tavır ve insanlarla olduğu kadar insan dışı varlıklarla da ilişkisellik kuran otobiyografik anlatılar yoluyla kişisel olanı ekolojik olanla bir araya getirme özelliği sayesinde insan merkezci düşünce sistemini sarsabileceği iddia edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this dissertation is to discuss how eco-memoirs written by twenty-first century British women writers can contribute to the criticism of the deep-rooted anthropocentric thought system in the west. To do this, this dissertation has been divided into four chapters: The first chapter traces the history of nature writing in the west to understand what kind of a tradition might underlie contemporary British nature writing, which has been experiencing a revival since the beginning of the twenty-first century. The second chapter focuses on the twenty-first century nature writing in Britain, which goes under the name“new nature writing”and reveals how it has emerged and what characteristics it displays. The third chapter is dedicated to women writing about nature with a discussion on the possible link between gender and ecological orientation and a brief insight into the place of women writers in autobiographical writing and nature writing, which are accepted to be the two main pillars of eco-memoirs. The fourth and final chapter posits the eco-memoirs written by selected British women writers, namely Kathleen Jamie's essay trilogy Findings (2005), Sightlines (2012) and Surfacing (2019), Olivia Laing's To the River: A Journey Beneath the Surface (2011) and Carol Donaldson's On the Marshes:A Journey into England's Waterlands (2017) within new nature writing in Britain and offers an analysis of each book in the light of the research question that aims to understand how women's eco-memoirs can be read as counter narratives in our current age also known as the Anthropocene. Sincewomen and nature have been the two unsettling others of the western dualism, this study argues that it is necessary to study these two“others”together and pay tribute to women writing about nature. Following the footsteps of ecocritics, this study also claims that the current ecological crisis is a crisis of culture that can be challenged through literature in general and eco-memoirs in particular. In this context, this study argues that the selected eco-memoirs might help counter anthropocentrism as they tend towards ecocentrism, raise awareness of the current ecological problems, dismantle the logocentric western dualism with their turn to body and materiality and merge the personal with the ecological through autobiographical accounts that establish relationality with the non-human as well as human.