The relation between serum glucose and insulin with hypothyroidism in middle aged women
Orta yaşlı kadınlarda serum glikoz ve insülinin hipotiroidizm ile ilişkisi
- Tez No: 704041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ALYAR, PROF. DR. ZİNA FAROUK FOUAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Genel popülasyonda görülen en yaygın endokrin bozukluklar diyabet ve tiroid bozukluklarıdır. Hipotiroidizmde, glikoz metabolizması, kaslarda bozulmuş glikoz kullanımına ve atılmasına yol açan fizyolojik anormalliklerle genlerin bozuk genetik ekspresyonu, hepatik glikoz çıkışının aşırı üretimi ve splanknik glikozun artmış emilimi gibi çeşitli mekanizmalardan etkilenir. Tiroid bozuklukları arasında hipotiroidizm dünya çapında en yaygın olanıdır. Genellikle tip 1 diabetes mellitus T1DMve T2DM ile birlikte var olduğu bulunmuştur. Hipotiroidizm en çok orta yaşlı veya yaşlı kadınlarda görülmesine rağmen, hastalık her yaşta ortaya çıkabilir. Bu çalışmada orta yaşlı kadınlar (45-65 yaş arası) seçilmiş, daha önce hipotiroidizm teşhisi konulmuş ve başka kronik hastalıkları bulunmayan kişilerden oluşmuştur. Bu çalışma ile önceden mevcut olan hipotiroidizm hastalarında T1DM ve T2DM insidansını araştılmış ve önceden var olan T1DM ve T2DM ile hipotiroidizm insidansını belirlenmiştir. Hipotiroidizm tanısı alan 45–65 yaş aralığındaki kadın hastaların diyabet geliştirme riskinin olduğu görülmüştür. Diyabet tanısı alan 45–65 yaş aralığındaki kadın hastaların hipotiroidizm geliştirme riskinin olduğu üç belirteçten ikisinin sonucuna dayanarak müspet olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amacı; orta yaşlı kadınlarda hipotiroidizm ve kan şekeri düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
The most common endocrine disorders in the general population are diabetes and thyroid disorders. In hypothyroidism, glucose metabolism is affected by a variety of mechanisms, including impaired genetic expression of genes, overproduction of hepatic glucose output, and increased absorption of splanchnic glucose, with physiological abnormalities leading to impaired glucose utilization and excretion in muscles. Hypothyroidism is at least twice as common in women as in men. Although hypothyroidism is most common in middle-aged or older women, the disease can occur at any age. In this study, middle-aged women (aged 45-65 years) were selected, who were previously diagnosed with hypothyroidism and did not have other chronic diseases. This study investigated the incidence of T1DM and T2DM in patients with pre-existing hypothyroidism and determined the incidence of hypothyroidism with pre-existing T1DM and T2DM. It has been observed that female patients between the ages of 45 and 65 who were diagnosed with hypothyroidism have a risk of developing diabetes. The risk of developing hypothyroidism in female patients aged 45–65 years diagnosed with diabetes was evaluated as positive based on the results of two of the three markers.