Tüketicilerin online (çevrim içi) alışveriş sitelerindeki tutundurma faaliyetlerine bakışı
Perspective of consumers sales promotion activities on online shopping sites
  1. Tez No: 704076
  2. Yazar: ŞULE NUR CANÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KALENDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Günümüzde çevrim içi platformlarda artan işletme sayısı, ürün çeşidi, kullanıcı sayısı gibi birbirini doğrudan etkileyen birçok unsur, yeni faaliyetlerin ve yöntemlerin ortaya çıkmasını ve var olan faaliyetlerin çevrim içi platformlarda daha verimli ve etkili olarak uygulanmasını sağlamıştır. Tüketiciye ulaşabilme ve ilgili faaliyetlere dikkatleri çekebilme konusunda birçok farklı algoritmanın kullanıldığı çevrim içi ortamlar, işletmeler için cazip pazar alanlarına dönüşmüştür. Çevrim içi ortamlarda karşımıza çıkan tutundurma faaliyetlerinin satışları artırmanın yanı sıra potansiyel müşterilerin dikkatini çekebilme ve var olan müşteriler için marka sadakati oluşturabilme gibi çeşitli faydaları bulunmaktadır. Rekabetin yoğun olarak yaşandığı ve alışveriş faaliyetinin tüketim çılgınlığına ulaşan boyutlara geldiği günümüz dünyasında çevrim içi ortamlarda rakiplerden farklı ve faydalı bir takım stratejiler geliştirilmesi ve çeşitli faaliyetlerin uygulanması kaçınılmaz bir hal almıştır. Bu çalışmanın temel amacı çevrim içi alışveriş ile ilgili bir takım tercihleri ortaya çıkarmak ve tüketicilerin tutundurma faaliyetlerine bakışlarını demografik özellikler ve çeşitli değişkenler çerçevesinde açıklamaktır. Tutundurma faaliyetleri çok geniş bir kavram olmakla beraber bu çalışmada tüketicilere yönelik çevrim içi alışveriş sitelerinde sıklıkla uygulanan faaliyetler belirlenmiştir. Bu faaliyetlerden bir kısmı parasal bir kısmı ise parasal olmayan faaliyetlerdir. Çalışma kapsamında tüketicilerin çevrim içi alışverişle ilgili düşüncelerini ölçmek amacıyla bir alan araştırması yapılmıştır ve değişkenler analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda tüketicilerin büyük bir çoğunluğunun çevrim içi alışverişi en az bir kez kullandıkları ve 18-48 yaş aralığındaki tüketicilerin daha sık alışveriş yaptıkları tespit edilmiştir. Erkeklerin kadınlara göre internet üzerinden daha sık alışveriş yaptıkları fakat kadınların fiyat indirimi, kargo bedava ve üyelere özel indirim gibi tutundurma faktörlerine daha duyarlı oldukları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, many factors that directly affect each other, such as the increasing number of businesses on online platforms, product types, and number of users lead to emergence of new activities and methods and more efficient and effective implementation of existing applications on online platforms. Online environments, where many different algorithms are used to reach consumers and to draw attention to related activities, have turned into attractive market areas for businesses. In addition to increasing sales, promotional activities that we encounter in online environment have various benefits such as drawing the attention of potential customers and creating brand loyalty for existing customers. In today's world, where competition is intense and shopping activity has reached a consumption frenzy, it has become inevitable to develop a number of useful and different strategies from competitors and to implement various activities in online environments. The main purpose of this study is to reveal some preferences related to online shopping and to explain consumers' views on promotional activities within the framework of demographic characteristics and various variables. Although promotional activities are a very broad concept, in this study, activities that are frequently applied in online shopping sites for consumers have been determined. Some of these activities are monetary and some are non-monetary activities. Within the scope of the study, a field study was conducted to measure the thoughts of consumers about online shopping and the variables were analyzed. As a result of the research, it has been determined that the majority of consumers use online shopping at least once, and consumers between the ages of 18-48 shop more frequently. It has been revealed that men shop online more frequently than women, but women are more sensitive to promotional factors such as price discounts, free shipping and special discounts for members.