Şehir hastanelerinin döngüsel ekonomi kapsamında enerji ve karbon ayak izlerinin belirlenmesi
Energy and carbon footprint determination of city hospitals in the concept of circular economy
- Tez No: 704098
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN ÖNGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Refah seviyesini ve ekonomik büyümeyi yükseltme, yeryüzünde bulunan bütün insanların yaşam kalitelerini koruma ve yükseltme çabalarına sürdürebilir kalkınma denir. Sosyal ve ekonomik kalkınmanın da doğal çevrenin korunması kadar önemli olduğunu kabul etmek gerekir. Eğer sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik sağlanabilirse, sürdürülebilir gelişme gösterilebilir. Çevresel sürdürülebilirliğin gereksinimleri, doğaya karşı sorumlu davranış gösterilmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının doğru kullanılmasıdır. Eğer doğal kaynaklar verimli kullanılırsa, bunun sonucunda ülke ekonomisinde kalkınma gözlemlenebilir. Sürdürülebilir ekonomi kavramını, ekonomik kalkınma gerçekçi hale getirmektedir. Sağlıklı, güçlü ve refah toplumlar ancak çevreye duyarlı bir yaklaşım benimsendiği takdirde mümkün olabilir. Sosyal sürdürülebilirlik, sağlıklı toplumların refah içerisinde yaşamasıdır. Bu tez çalışmasında; modern şehirleşmenin ivedilikle gerçekleşmesiyle birlikte nüfusu günden güne artış gösteren, ekonomisi büyük yatırımlarla büyüyen ve gelişen kentlerde kurulan şehir hastanelerinin, enerji ve karbon ayak izlerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmada; ilgili protokollerin rehberliğinde 2017, 2018 ve 2019 yıllarına ait veriler baz alınarak, Şehir Hastaneleri'nin enerji tüketimi ve diğer faaliyet faktörlerine dayanan makro düzeyde en büyük payı alan sera gazı izi envanteri ve analizinin gözlemlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda ülkemizde son yıllarda faaliyete başlayan Şehir Hastaneleri'nin karbon ve enerji ayak izlerinin belirlenmesini, enerji ve karbon ayak izi düşürülmesi için önerileri ve döngüsel ekonomide yeni ve sürdürülebilir rekabet avantajları ile mevcut durum analizinin ortaya çıkarılmasını kapsamaktadır. Elde edilen bulgular ilerleyen dönemde enerji ve karbon ayak izi azaltımında hedef ve stratejilere ışık tutarak; Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma, çevresel-sosyal yatırımları ve döngüsel ekonomi vizyonuna katkı sağlayacaktır. Bu çalışmada ortaya koyulan sera gazı salınım envanteri üzerinden enerji kaynağının tüketim odakları bazında yapılacak öneriler, sera gazı salımlarında azaltım konusunda literatüre katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Sustainable development; It is a method of realizing efforts to increase economic growth and prosperity by protecting the environment and the quality of life of all people on earth. It recognizes that economic and social development are inseparable parts as well as the protection of its natural environment. Sustainable development can take place if environmental, economic and social sustainability is achieved. Efficient use of renewable energy sources and being responsible for nature constitute the requirements of environmental sustainability. As a result of the efficient use of natural resources, an improvement is observed in the country's economy. Development in the economy makes the concept of sustainable economy realistic. Healthy societies are formed as a result of living with an environmentally friendly approach. The life of healthy societies in economic prosperity is called social sustainability. In this thesis study; It is aimed to determine the energy and carbon footprints of city hospitals, which are established in cities whose population is increasing day by day, and whose economy is developing and growing with huge investments, with the rapid realization of modern urbanization. This study; Based on the data of 2017, 2018 and 2019 under the guidance of the relevant protocols, it is aimed to reveal the greenhouse gas trace inventory and analysis that has the largest share at the macro level based on the energy consumption and other activities of City Hospitals. It covers the determination of the carbon and energy footprints of City Hospitals, which have started to operate in our country in recent years, suggestions for lowering energy and carbon footprints, and revealing new and sustainable competitive advantages and current situation analysis in the circular economy. The findings obtained shed light on the targets and strategies in energy and carbon footprint reduction in the following period; Turkey's sustainable development, environmental – social investments will contribute to the economy and cyclical vision. The suggestions to be made on the type of energy source and consumption focuses over the greenhouse gas emission inventory put forward in this study reveal the road map in reducing greenhouse gas emissions.