Müşteri vatandaşlık davranışı ve birlikte değer oluşturma: Havayolları işletmeleri üzerine bir çalışma
Value co-creation and customer citizenship behavior: A study on airlines business
  1. Tez No: 704110
  2. Yazar: ERCAN GÜLSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATINÇ OLCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma, Gaziantep'ten havayolu işletmelerini kullanarak ayrılan katılımcıların, müşteri vatandaşlık davranışına ve birlikte değer oluşturmaya katılma istekliliği arasındaki ilişkiyi ölçmek amacıyla yapılmıştır. Verilerin elde edilmesi için anket tekniği kullanılmış ve 402 katılımcıya ulaşılmıştır. Çalışmada; standart sapma, aritmetik ortalama, yüzde ve frekans analizleri ile parametrik testlerden Pearson Korelasyon Analizi, Bağımsız T-Testi ve One-Way ANOVA analizleri uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda katılımcıların müşteri vatandaşlık davranışı ve birlikte değer oluşturmaya katılım düzeylerinin yüksek olduğu ve müşteri vatandaşlık davranışı ile birlikte değer oluşturmaya katılım düzeyi arasındaki ilişkinin pozitif ve anlamlı olduğu görülmüştür. Bununla beraber müşteri vatandaşlık davranışının cinsiyet ve eğitim düzeyi değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği ve birlikte değer oluşturmaya katılımda yine eğitim düzeyi değişkenine göre anlamlı farklılıklar gösterdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to measure the relationship between the willingness to participate in customer citizenship behavior and value co-creation, of participants who left Gaziantep by using airline companies. Questionnaire technique was used to obtain the data and 402 participants were reached. In the study; Standard deviation, arithmetic mean, percentage and frequency analyzes and Pearson Correlation Analysis, Independent T-Test and One-Way ANOVA analyzes from parametric tests were applied. As a result of the study, it was seen that the level of participation of the participants in customer citizenship behavior and co-creation was high, and the relationship between customer citizenship behavior and the level of participation in value co-creation was positive and significant. In addition, it has been determined that customer citizenship behavior differs significantly according to the variables of gender and education level, and there are significant differences in participation in value co-creation according to the education level variable.