Uşak tarhanasının bazı kalite karakteristiklerinin belirlenmesi
Determination of some quality characteristics of Uşak tarhana
  1. Tez No: 704112
  2. Yazar: RECEP ÇİFÇİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada farklı fermantasyon sürelerinde farklı un ve maya çeşitleri kullanılarak Uşak tarhanasının kalite özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Tam buğday ve beyaz un olmak üzere 2 farklı un, nohut mayası, pres maya ve ekşi maya olmak üzere 3 maya çeşidi ile 3, 10 ve 21 gün fermantasyon süreleri uygulanarak üretilen tarhanaların fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the quality characteristics of Uşak tarhana by using different types of flour and yeast at different fermentation times. The physical, chemical and sensory properties of tarhanas produced by applying 2 different flours as whole wheat and white flour, 3 yeast types as chickpea yeast, pressed yeast and sourdough and fermentation times of 3, 10 and 21 days were investigated.