Dağcılık ve yapay duvar tırmanışı yapan elit sporcuların omurga duruşlarının spinal mouse ile incelenmesi
Investigation of spine stations of elite athletes in mountaining and artificial wall climbing with spinal mouse
  1. Tez No: 704131
  2. Yazar: MUSTAFA BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN KARADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmanın amacı; elit dağcılar, elit yapay duvar tırmanıcıları ve sedanter grupların omurga duruşları arasında bir farklılığın olup olmadığını belirlemektir. Çalışma; aktif olarak en az on yıl spor geçmişi olan elit dağcı, elit yapay duvar tırmanıcısı ve sedanter erkeklerden oluşan üç grupta yapıldı. Her grupta 25-35 yaş aralığında 20 katılımcılar yer aldı. Omurga ölçümleri, tek araştırmacı tarafından Spinal Mouse (SM) cihazı kullanılarak fleksiyon, dik ve ekstansiyon pozisyonlarında alındı. Ölçümlerde torakal kifoz (TK), lumbal lordoz (LL), sakral kifoz (SK) açı değerleri ile tüm omurganın sagittal dik pozisyon (SDP) duruşu değerlendildi. Omurga ölçümlerinin dışında katılımcıların yaş, boy, kilo ve beden kitle indeksleri (BKI) ölçümleri alındı. Sürekli değişkenler bakımından grup ortalamalarını karşılaştırmada Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanıldı. Gruplar arası farklılığı belirlemek için Post-Hoc testlerden Tukey Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to determine whether there is a difference among the spine postures of elite mountaineers, elite indoor climbers and sedentary groups. Study; to carried out on three groups consisting of elite mountaineer, elite indoor climber and sedentary men that have at least ten years of active sports history. Each group consisted of 20 participants whose age range was 25-35. Spine measurement were taken by a single investigator using a Spinal Mouse (SM) device in flexion, upright and extension positions. In the measurements, sagittal upright position (SDP) of the whole spine were evaluated with thoracic kyphosis (TK), lumbal lordosis (LL) and sacral kyphosis (SK) angle values. Apart from the spine measurements, the participants age, height, weight and body mass index (BMI) measurements were taken. One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare group means for continuous variables. Tukey Test, one of the Post-Hoc tests, was used to determine the difference between the groups.