Yenidoğan bakımında kullanılan kültürel uygulamalar konusunda multipar annelere verilen eğitimin annelerin bilgi ve görüşlerine etkisi
The effect of the training given to multiparous mothers regarding the cultural applications used in neonatal care on the knowledge and views of the mothers
- Tez No: 704133
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜDÜCÜ TÜFEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı, yenidoğan bakımında kullanılan kültürel uygulamalar konusunda multipar annelerin bilgi ve görüşlerini belirlemek, bu konuda verilen eğitimin etkisini incelemektir. Materyal ve Metot: Araştırma, ön test son test kontrol gruplu deneysel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Van'da, bir Aile Sağlığı Merkezinde, Şubat 2020-Haziran 2021 tarihleri arasında, yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, araştırma kriterine uyan gebe anneler (S=93) oluşturmuştur. Örneklem yöntemine gidilmemiş, evrenin tamamı ile çalışılmıştır. Veriler, Kişisel Bilgi Formu ve Yenidoğan Bakımında Kültürel Uygulamalar Formu ile elde edilmiştir. Yapılan ön çalışmada, annelerin yenidoğan bakımında kullandıkları kültürel uygulamalar belirlenmiştir. Bu veriler, soru formunu biçimlendirmiş ve yenidoğan bakımı kültürel uygulamalar eğitiminin içeriğini oluşturmuştur. Veriler, SPSS V23 ile analiz edilmiştir. Etik ilkelere uyulmuştur. Bulgular: Annelerin yenidoğan bakımında kültürel uygulamaları önemsediği ve uyguladığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The present study aims to determine the knowledge levels and opinions of multiparous mothers on the cultural applications used in neonatal care, and to examine the impact of the training given on this subject. Material and method: The present study was conducted in an experimental setting with a pre-test and post-test control group. Between February 2020 and June 2021, the study was carried out at a Family Health Center in Van. The study's participants were expectant mothers (N=93) who met the study's criteria. The entire population was investigated instead of using a sampling method. The Personal Information Form and the Form on Cultural Practices in Newborn Care were used to collect the data. The cultural practices utilized by mothers in neonatal care were determined in the preliminary study. These findings influenced the questionnaire and the substance of the training on neonatal cultural practices. SPSS V23 was used to analyze the data. Ethical principles have been followed. Results: Mothers care about and use cultural practices in neonatal care, according to the present study.