Sürdürülebilir kalkınma için suyun ekonomik önemi ve sektörel paylaşımı
Economic importance of water for sustainable development and sectorial sharing
- Tez No: 704134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TEOMAN AKPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Dünya ekonomisini sosyal kapsayıcılık ve çevresel duyarlılıkla birleştirerek normatif bir bakış açısı sunmayı amaçlayan sürdürülebilir kalkınmada, suyun ekonomik değeri ve sektörel paylaşımı tez konusunu oluşturmuştur. Bu anlamda, ulusal ve uluslararası kuruluşlar, sivil toplum örgütleri, internet siteleri ve konu ile ilgili çeşitli kitap, makale, bildiri ve rapor gibi belgelerden toplanan bilimsel veriler analiz edilerek makro düzeyde suyun sürdürülebilir kalkınmada ekonomik önemi ve sektörel paylaşımı ortaya konmuştur. Çalışmada, sürdürülebilir kalkınma çağı, dünya su varlığı ve su ayak izi, su hakkı, suyun ticarileştirilmesi, Avrupa Birliği su politikaları, sınıraşan sular ve sürdürülebilir kalkınmada suyun paylaşımı adlarıyla yedi ana başlık altında, değişen su paradigması dâhilinde analizler gerçekleştirilmiştir. Tüm canlılar için ikame edilemeyen bir kaynak olan, insanlığın ortak hakkı olarak kabul edilen ve gelecek kuşaklar için korunması gereken suyun, ülkelerin kalkınmasında ki yeri ve önemi vurgulanmıştır. Artan dünya nüfusu ve gelişen sanayi sektörü nedeniyle bugün alınıp satılan bir ticari meta olarak, yatırım ve kazanç unsuru olan su, artık kendi ekonomisini oluşturmuştur. Tüm canlıların ve ekonomik sektörlerin müştereği olarak görülen suyun, doğal çevrim dâhilinde insanlar tarafından gerek miktar gerekse kalite olarak en verimli şekilde ekonomik, sosyal ve çevresel yararlar içinde, bugünün gereksinmelerini karşılarken gelecek kuşaklarında kendi gereksinmelerini karşılama olanaklarını elinden almadan, sürdürülebilir bir kalkınma içinde kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In sustainable development, which aims to present a normative perspective by combining the world economy with social inclusion and environmental awareness, the economic value and sectorial sharing of water has constituted the thesis subject. In this sense, by analysing scientific data collected from national and international organizations, non-governmental organizations, websites and documents such as various books, articles, declarations and reports on the subject, the economic importance and sectorial sharing of water in sustainable development at macro level has been revealed. In the study, analyses were carried out within the changing water paradigm under seven main headings: the age of sustainable development, the world water existence and water footprint, the right to water, the commercialization of water, the European Union water policies, transboundary waters and water sharing in sustainable development. The place and importance of water, which is an indispensable resource for all living things, accepted as the common right of humanity and which should be preserved for future generations, has been emphasized. As a commercial commodity that is bought and sold today due to the increasing world population and the developing industrial sector, water, which is an investment and gain element, has now formed its own economy. Water, which is seen as the common of all living things and economic sectors, has been suggested to be used by people within the natural cycle in the most efficient way both in terms of quantity and quality, within the economic, social and environmental benefits, while meeting the needs of today, without taking away the opportunities to meet their needs in future generations, in a sustainable development.