Konya ilinde perakende süs bitkileri satışı yapan işletmelerin mevcut durumu, sorunları ve çözüm önerileri
Retail ornamental plants in Konya province current status of businesses, promblems and solutions
- Tez No: 704136
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Ekonomi, Ziraat, Botany, Economics, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, Konya ilinde perakendeçiçek satışı yapan esnafın mevcut yapısını ve pazarlama sorunlarını tespit etmek amacıyla yürütülmüştür. Çalışmada tam sayım yapılarak, il merkezinde bulunan 67 adet çiçek perakendecisi ile yüz yüze görüşme yoluyla anket uygulanmıştır. Anket formu aracılığıyla, perakendecilerin demografik yapısı, satış yapılan yerin özellikleri, ürün tedarik şekilleri, satış sürecindeki ürün kayıpları, çiçek türlerine göre satış durumu, uygulanan muhafaza yöntemleri incelenmiştir. Bunun yanında, en fazla çiçek satışının yapıldığı sezon ve özel günler, tüketiciler tarafından en çok tercih edilen çiçek türleri, perakendecilerin çiçek perakendeciliği hakkında görüş, önerileri ve başlıca sorun alanları irdelenmiştir. Yapılan değerlendirmelere göre; esnafın kendilerini geliştirme eğilimlerinin çok yüksek olmadığı, teknik bilgi edinmek konusunda çok aktif olmadıkları söylenebilir. Bir yandan ürün çeşitliliği, ürün dizaynı, ürün bakımı gibi konularda, diğer yandan işletme yönetimine ilişkin konularda, dünyada hızla değişen ve gelişen trendler dikkate alındığında, sektörde güçlü bir şekilde var olmaya devam edebilmeleri için daha fazla kendilerini geliştirme eğilimi taşımalarının yararlı olacağı düşünülerek çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the current structure and marketing problems of flower retailing in Konya. In the study, a complete census was made and a questionnaire was applied to 67 flower retailers in the city center through face-to-face interviews. By means of the questionnaire, the demographic structure of the retailers, the characteristics of the place of sale, product supply types, product losses in the sales process, sales status according to flower types, storage methods were examined. In addition, the season and special days when the most flowers are sold, the most preferred flower types by consumers, the opinions and suggestions of retailers about flower retailing and the main problem areas are examined. According to the reviews; It can be said that the tendency of the tradesmen to develop themselves is not very high and they are not very active in acquiring technical knowledge. Considering the rapidly changing and developing trends in the world on issues such as product variety, product design, product maintenance on the one hand, and business management on the other hand, solutions have been proposed considering that it would be beneficial for them to have a tendency to develop themselves more so that they can continue to exist in a strong manner in the sector.