Anadolu ekolojisinden tekstil tasarımına özgün yaklaşımlar: Kütahya örneği
Unique approaches from Anatolian ecology to textile design: Kütahya example
- Tez No: 704137
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULVİ ERHAN EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Güzel Sanatlar, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Fine Arts, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 397
Özet
Ekoloji, içinde olduğumuz tüm çevremizi etkileyen bileşenleri inceler. Anadolu ise, ekolojik açıdan oldukça değerli ekosistemleri içerisinde barındıran bir servete sahiptir. Tekstil endüstrisinde tasarımcılar, tasarımlarına ilham kaynağı olarak ekosistemleri içerisinde barındıran doğa olaylarını kullanmaktadırlar. Tasarlama eylemi; araştırma, gözlem ve gözlemlediğimiz verileri kaydetme işlemi ile gerçekleşmektedir. Günümüzde tekstil yüzeylerinin tasarlanmasından, kumaştan desen elde edilmesine; tasarlanan kumaşın dokusuna, rengine, kumaş ile biçimlendirilecek giysinin formundan, süsleme detaylarına kadar tüm tasarım ve renklendirme aşamaları dijital teknolojiler ile gerçekleşmektedir. Bu çalışmanın amacı; ekoloji temalı özgün eşarp desen tasarımları oluşturmaktır. Tasarımda esin, esinlenme ve esin kaynaklarını yansıtma konusunda bir çerçeve geliştirerek uygulama ilkelerini ortaya koymaktır. Çalışma; tasarımda, çevremizde tasarımlarımızı ilham alabileceğimiz zengin ekolojik çeşitliliğin olduğunu gösterme açısından gereklidir. Çalışmada nitel araştırma yöntemi kullanılmış, literatüre dayalı ekoloji, tekstil tasarımı konuları irdelenmiştir. Nitel araştırma veri toplama yöntemleri; gözlem ve doküman analizi ile çalışma verileri toplanmıştır. Çalışma iki vejetasyon dönemi baz alınarak yapılmış olup ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış aylarında gözlemler yapılarak fotoğraf çekimleri gerçekleştirilmiştir. Eşarp desen tasarımlarının temasını oluşturan Yağmurlar köyü ekolojik bulguları (flora ve fauna) tablo ile paylaşılmıştır. Ekolojik görseller ışığında ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış temalı dijital eşarp desenleri tasarlanmıştır. Her mevsimden on adet eşarp desen tasarımı yapılmış, her bir tasarımın üç adet renk varyantı oluşturulmuştur. Eşarp desen tasarımları tasarım öğeleri açısından incelenmiştir. Dört mevsim temalı oluşturulan tasarımlardan, her bir mevsimden üç adet eşarp tasarımı, toplamda on iki adet tasarım ürüne dönüştürülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ecology studies the components that affect our entire environment. Anatolia, on the other hand, has a wealth of ecologically valuable ecosystems. In the textile industry, designers use natural events that contain ecosystems as inspiration for their designs. the act of designing; research is carried out by observation and recording the data we observe. Today, from designing textile surfaces to obtaining patterns from fabric; All design and coloring stages, from the texture and color of the designed fabric, to the form of the garment to be shaped with the fabric, to the decoration details, are realized with digital technologies. The aim of this study; is to create original scarf pattern designs with the theme of ecology. It is to reveal the principles of application by developing a framework for inspiration, inspiration and reflecting the sources of inspiration in design. Study; In design, it is necessary to show that there is a rich ecological diversity in our environment from which we can inspire our designs. Qualitative research method was used in the study, and literature-based ecology and textile design issues were examined. Qualitative research data collection methods; Study data were collected through observation and document analysis. The study was based on two vegetation periods and observations were made in the spring, summer, autumn and winter months and photographed. The ecological findings (flora and fauna) of Yağmurlar village, which constitute the theme of scarf pattern designs, are shared with the table. Spring, summer, autumn and winter themed digital scarf patterns were designed in the light of ecological visuals. Ten scarf pattern designs were made from each season, and three color variants of each design were created. Scarf pattern designs were examined in terms of design elements. Three scarf designs from each season, among the designs created with the theme of four seasons, were transformed into twelve design products in total.